АРХИВA

Хуманитарни концерт – Прича о тангу

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 18. јула 2011. године (понедјељак) са почетком у 20,00 часова одржаће се Хуманитарни концерт – Прича о тангу. Учесници концерта су:
Стефан Миленковић, виолина
Марко Хатлак, хармоника & Арс Танго

Улаз са позивницом

Udruženje muzičkih umjetnika Republike Srpske organizuje muzičko-scenski dogadjaj „ Priča o tangu“ 18.07.2011.god. u 20.00 časova u Koncertnoj dvorani KC Banski dvor.
Na ovom dogadjaju publici će se predstaviti solisti Stefan Milenković, violina i Marko Hatlak, harmonika zajedno sa ansamblom Ars tango iz Slovenije.
Ars tango je vokalno-instrumentalni ansambl u sastavu: Marko Korošec – gitara, Luka Herman Gaiser – kontrabas, Mladen Delin – klavir, Primož Vidovič – tenor, Ana Delin – sopran i dva plesna para.

Stefan Milenković je i prošle godine u organizaciji Udruženja muzičkih umjetnika Republike Srpske gostovao u Banjaluci zajedno sa Edinom Karamazovim i kako je interesovanje za ovog umjetnika bilo veliko, a karte rasprodane u rekordnom roku odlučili smo da ponovo ugostimo ovog velikog umjetnika, samo u drugom sastavu.
“Priča o tangu “ će publici omogućiti da uživa u predivnoj muzici i plesu.
Tango se od svojih početaka do danas razvio u socijalno kulturni fenomen, koji pored muzike i plesa uključuje i poeziju,  filozofiju, jednom rječju –  način života.  Iz bordela popeo se na koncertne podije u cijelom svijeta. Posljednjih godina doživljava snažno oživljavanje i planetarnu popularnost.

Pored te većini poznate, svjetlije strane, projekat Priča o tangu  kroz tango želi upozoriti na haotično društveno stanje nemilosrdnog tvrdog kapitalizma te ukazati na svijetlost koju  nudi umjetnost, kreativnost i društvena osviještenost i kritičnost.
Vrhunski solisti – iako po godinama mladi – vrlo zreli umjetnici i na svojim instrumentima međunarodno priznati muzičari snažnih osobnosti povest će vas od  starog Tanga Vieha iz gostionica i bordela do Tanga Nueva – klasičnog savremenog tanga…
Konceptualno osmišljen odabir muzike nastale u posljednjih stotinu godina izražava ljubav, strah, mržnju, apokaliptično stanje sve do meditativne atmosfere.  Zato očekujte puno temperamenta, snažnu dinamiku i naboj!
U ovom muzičko-scenskom eksperimentu  uz strastvenu muziku, ples i priču doživjet ćete i atmosferu milonge…a harizmatičnog violinistu Stefana Milenkovića otkrit ćete u novoj ulozi u kojoj ga poznaju samo neki – kao pasioniranog tanguerosa!

Sav prihod ostvaren prodajom ulaznica, biće doniran u humanitarne svrhe, kao pomoć predjelima stradalim u poplavama u Republici Srpskoj.
Generalni pokrovitelj dogadjaja je Predsjednik Republike Srpske.

Улаз са позивницом

_________________________________________________________________

Карте за концерт Стефан Миленковић, виолина и Марко Хатлак, хармоника

Карте за концерт се могу купити од 08. јула 2011 године (петак) у периоду од 17,00 до 20,00 часова у Банском двору Бања Лука.

__________________________________________________________________

„Везени мост – 2011.“ – Галерија заслужних Бањалучана

У Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 14. јула 2011. године (четвртак) са почетком у 20,00 часова, одржаће се Галерија заслужних Бањалучана.

Сјећање на нашег суграђанина
проф. др Неркез Смајлагића.

 

Улаз слободан

_______________________________________________________________

„Везени мост – 2011.“ – Традиционални економски форум

У Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 13. јула 2011. године (сриједа) са почетком у 11, 00 часова одржаће се
„Везени мост – 2011.“ – Традиционални економски форум
.
Тема: Имплементација Ревидиране стратегије БиХ за проведбу Анекса VII
Дејтонског мировног споразума.

Улаз слободан

__________________________________________________________

Show Миленко Павлов на Тврђави „Кастел“

На Тврђави „Кастел“ дана 11. јула 2011. године (понедјељак) са почетком у 20,30 часова, Миленко Павлов одржаће show под називом „Ах, како сам паметан“!

 

 

 

Улаз са позивницом

_____________________________________________________________

„Везени мост – 2011.“- Књижевно вече

У Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 10. јула 2011. године (недјеља) са почетком у 20,00 часова, одржаће се Промоција књига и периодичних публикација уз музичку пратњу: дуо виолина и гитара; Олењук Звонко и Дарио.

Улаз слободан
__________________________________________________________

„Везени мост – 2011.“ – Изложба фотографија

У Малом изложбеном салону Банског двора Бања Лука,
дана 08. јула 2011. године  (петак) са почетком у 19, 00 часова, одржаће се отварање Изложбе фотографија „Фотографијом кроз вријеме“
Енеса Захића.

 

 

 

 


Улаз слободан
_____________________________________________________________

Свечано отварање 8. сусрета Бањалучана „Везени мост – 2011.“

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 08. јула 2011. године (петак) са почетком у 20,00 часова одржаће се Свечано отварање
8. сусрета Бањалучана „Везени мост – 2011.“

– Интонација пјесме Бањалуци „Носим те у срцу, чувам те у души, пјевам само теби мојој Бањалуци“
музика: Фрањо Петрушић, текст: Исмет Бекрић
– Свечано музичко – поетско вече „ВЕЗЕНИ МОСТ“

Улаз слободан
____________________________________________________________

Изложба селектованих студентских радова реализованих у периоду 2004/11 на предмету ИНТЕРМЕДИЈАЛНА УМЈЕТНОСТ AКАДЕМИЈА УМЈЕТНОСТИ УНИВЕРЗИТЕТА У БАЊОЈ ЛУЦИ

 

У Великом изложбеном салону Банског двора Бања Лука,
дана 22. јуна 2011. године (сриједа) са почетком у 20,00 часова
одржаће се отварање
Изложбе селектованих студентских радова реализованих у периоду 2004/11 на предмету ИНТЕРМЕДИЈАЛНА УМЈЕТНОСТ AКАДЕМИЈА УМЈЕТНОСТИ УНИВЕРЗИТЕТА У БАЊОЈ ЛУЦИ.

др Соња Бриски Узелац
мр Младен Миљановић

 

излажу:
Баралић Бојана
Бегић Селвер
Бошњак Драшко
Бундало Младен
Милинковић Дарија
Јованић Наташа
Ковачевић Нинослав
Клепић Владимир
Пачавра Бојана
Пушац Љубиша
Предраговић Јелена
Радуловић Јован
Ружић Давор
Шипка Оливера
Шпирић Дајан

Улаз слободан

ИНТЕРСЕКЦИЈА ВРЕМЕНА И УМЈЕТНОСТИ
”Интермедијална умјетност” је предмет који се бави изучавањем новомедијских умјетничких и теоријских области које излазе из оквира уобичајених умјетничких и научних дисциплина. Током наставног процеса студенти се баве изучавањем рецентних умјетничких и теоријских пракси повезујући изучавања на појединим медијским дисциплинама. Садржај Интермедијалне умјетности као предмета је усмјерен на стицање компентенција за реализацију умјетничких пројеката који свој приступ и структуру заснивају на повезивању различитих умјетничких и теоријских дисциплина у компактну умјетничко-теоријску цјелину.
У периоду од 2004 до 2011 генерације студената прошле су наставни процес и у оквиру практичног дијела наставе релизовано је мноштво радова и пројеката. Неки од студената су по завршетку основних студија наставили школовање у иностранству на смјеровима интермедијских умјетности, прије свега због недостатка више предмета из ове области (видео, перформанс…) и смјера Интермедијске умјетности на нашој академији. Током љетног семестра школске 2010/11 године студенти су на предмету ”Интермедијална умјетност” истражили и реализовали радове на тему интерсекције умјетности и економије. Након селекције пет најуспјешнијих радова услиједило је успјешно представљање у Печуху (Мађарска), а које је реализовано у сарадњи са кустосицом Карин Роле (Роберт Бош фондација/Проток асоцијација). Ту су студенти поред практично представњених радова, вербално и теоријски представили процес и контекст својих радова. Овим примјером предмет ”Интермедијска умјетност” пред себе у наставном процесу као приоритет јасно поставља нужност практичног инволвирања студената и њихових радова у систем умјетности и културе данас. То инволвирање јасно подразумјева теоријско те умјетничко-истраживачко бављење рецентним умјетничким, медијским те социолошким аспектима дјела и умјетничког дјеловања.
На овој изложби су представљени селектовани радови из више генерација студената. а због просторних ограничења велики број једнако добрих радова није могао бити представљен. Заслуге за развој предмета Интермедијална умјетност на Академији умјетности Универзитета у Бањој Луци носи руководство ове институције, а посебно професорица Соња Бриски Узелац која је својим радом (2004/11) са студентима отворила визије и дала смјернице развоја предмета у будућности…

мр Младен Миљановић, доцент

Изложба ће бити отворена до 11. јула 2011. године.

___________________________________________________________________

На Тврђави „Кастел“ дана 04. јула 2011. године (понедјељак) са почетком у 21 час, одржаће се концерт групе „Apocalyptica“  –  „7th Symphony“ Tour.

„Apocalyptica“ је фински трио који свира
heavy metal музику на челима (cello metal).

 

 

Улаз са позивницом

______________________________________________________________

Изложба радова „Мали свијет“

Отварање изложбе радова „Мали свијет“ академског сликара Биљане Гаврановић одржаће се у Малом изложбеном салону Банског двора Бања Лука, дана 02.06.2011.године (четвртак) са почетком у 19,00 часова.

 

 


Улаз слободан

___________________________________________________________________

Концерт Бањалучких бендова „Друга страна улице 2“

На Тврђави „Кастел“ дана 01. јула 2011. године (петак) са почетком у 21 час одржаће  се концерт Бањалучких бендова „Друга страна улице 2“.

 

Улаз слободан

________________________________________________________________

Концерт Арсен Чаркић, клавир

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 30. јуна 2011. године (четвртак) са почетком у 20,00 часова, одржаће се
концерт Арсена Чаркића, клавир.

ПРОГРАМ КОНЦЕРТА:
Франц Лист:
Соната х-мол (1853) S.178

Сергеј Васиљевич Рахмањинов:
Соната бр.2 б-мол (2 rev. 1931)

Улаз слободан

АрсенЧаркић, пијаниста
Музичко образовање започиње у Сарајеву 1985. године сарађујући са професорима: Срђаном Далагијом, Милицом Шнајдер и Верицом Вербич и осваја низ признања и награда на фестивалима и такмичењима СФРЈ.
1992. године се посвећује пијанистичком позиву и уписује СМШ „Станковић“ у Београду у класи проф.Љиљане Јанковић,  паралелно сарађујући са професорима Гораном Брковићем и Јокутхон Михаиловић.
1994. године уписује Академију Уметности у Новом Саду гдје студира у класи пијанисте Кемала Гекића,те сарађује са истакнутим канадским педагогом Аланом Фрејзером (McGill University). У истом периоду постаје први и досада једини представник РС и БиХ на пијанистичким фестивалима Вреденбург (Холандија) и Интерарт у Будимпешти.
Студије наставља 1998. године у Београду у класи проф. Јокутхон Михаиловић а крајем године добија награду фондације „Олга Михаиловић“ за најталентованијег студента Факултета музичке уметности у Београду.
1999. године прави низ реситала по Београду и Србији (Коларчева задужбина, Галерија САНУ, Културни Центар Београда…) за које добија изузетне стручне критике и прави снимке за Радио-Телевизију Србије.
У периоду 1999-2000 године ради као демонстратор класе Јокутхон Михаиловић на ФМУ Београд икао асистент клавирског одсјекана Музичкој Академији у Српском Сарајеву.
2001. године се са породицом враћа у Републику Српску и исте године наступа у оквиру фестивала „Сарајевска зима“, који је од стране публике проглашен за најбољи концерт фестивала и прави снимке за ТВСА.
2003. године почиње да ради на Академији умјетности Бања Лука остварујући сарадњу са најистакнутијим музичким личностима РС и Србије: примадоном Радмилом Смиљанић, проф.мр.Снежаном Савичић, проф.мр. Немањом Савићем, проф.др. Десанком Тракиловић, маестром Станком Шепићем, маестром Ђорђем Станковићем и многим другима.
У истом периоду активно се бави и диригентским радом: оснива хор св.Роман Мелод и ансамбл Источник – св.Платон Бањалучки, са којима осваја низ признања и награда (пет златних медаља, Специјална награда и гран-при фестивала „Мајске музичке свечаности“ и награда „Војислав Илић“ за најбољи хор на такмичењу „Хорови међу фрескама“ у организацији РТС).
Изабран је за официјелног корепетитора међународних такмичења „Бруна Шпилер“ и „Лазар Јовановић“.
У току каријере често наступа и са оркестрима изводећи концерте Баха, Моцарта те великих композитора романтизма.
Редовно учествује као члан жирија на многим музичким такмичењима и фестивалима.
Ради као доцент на Академији Музичке Умјетности Бања Лука и као гостујући професор на универзитету у Бијељини.

Извод из стручне критике:
„…изузетан виртуозитет, несвакидашњи таленат и вулкански темперамент…“ (Гордана Крајачић)
„…мисаон човјек, истински посвећен потрази за највишим дометима музичког израза, један од европских умјетника највишег ранга…“ (Алан Фрејзер, McGill University Montreal, Canada)
„…импресиван таленат, невјероватна лакоћа у свирању, један од најзанимљивијих пијаниста са којима сам радио…“ (Кемал Гекић, Florida International University Miami, USA; Musaschino Academy Tokio, Japan)
„…Арсен је личност, добродошла и импонујућа, она која свира музику а не суве ноте, појава Арсена Чаркића по свему зрачи изузетком –  у добри час…“(Слободан Турлаков, „Политика“, „Театрон“)

Улаз слободан

____________________________________________________

Програм за ЈУН 2011. године

01.06. (ср.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт студената клавира Академије умјетности
Бања Лука
Катедра за клавир
класа проф. Н. Поповић
класа проф. В. Цвијић
класа проф. Б. Јашић-Радовановић
Улаз слободан

02.06. (чет.) – Мали изложбени салон у 19 часова
Изложба радова „Мали свијет“ академског сликара
Биљане Гаврановић
Улаз слободан

03.06. (пет.) – Тврђава Кастел у 21 часова
Концерт: учествују
Рок групе Хладно пиво,
Рок групе Лет 3,
Рок групе Поздрав Азри

04.06. (суб.) – Тврђава Кастел у 21 часова
Концерт групе Нови фосили
(Отказан концерт и пролонигран за половину јула мјесеца
2011. године)

06.06. (пон.) – Концертна дворана у 20 часова
Музичко – поетско вече у извођењу глумца ИВАНА БОСИЉЧИЋА
Улаз са позивницом

07.06. (ут.) – Вијећница у 19 часова
Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука
Улаз слободан

07.06. (ут.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт ДЕЈАН ЈАНКОВИЋ, клавир
класа: Невена Поповић

ПРОГРАМ:
Ј.С.Бах-Е.Петри: Корал Б-дур (из Рођенданске кантате BWV 208)
Л.В.Бетовен: Соната оп.111 – Maestoso – Allegro con brio ed appassionato
Arietta: Adagio molto, semplice e cantabile
Ф.Шопен: Етиде Оп.25  бр.5 е-мол и бр.11 а-мол
С.Рахмањинов: Етида-слика оп. 39 бр.9 Д-дур
А.Скрјабин: Прелид и ноктурно за лијеву руку оп.9
Ф.Лист: Мађарска рапсодија бр.6

Улаз слободан

08.06. (ср.) – Вијећница у 18 часова
Матурски концерт; учествују:
Ивона Кесић, клавир
Тијана Дабић, клавир
класа: Јасна Ковачевић
Гост концерта: Милена Пердув, клавир
Улаз слободан

09.06. (чет.) – Вијећница у 19 часова
Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука
Улаз слободан

(Датум одржавања концерта је помјерен са 15. 06. на 13. 06.)
13.06. (пон.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт Бањалучке филхармоније
Улаз слободан

14.06. (ут.) – Концертна дворана у 20 часова
Дипломски концерт ВЕДРАНА СТОЈИЋ, клавир
класа: Невена Поповић
Улаз слободан

(Датум одржавања концерта је помјерен са 13. 06. на 15. 06.)
15.06. (ср.) – Вијећница у 20 часова
Концерт „Бански џез бенд“

Састав бенда:
– Jelena Ćosović       –  violina, vokal
– Aleksandar Ševo   –  trombon
– Marin Milutinović –  gitara
– Predrag Kovačević –  kontrabas
– Damir Marjanović  –  bubnjevi, perkusije

PROGRAM:
1. ONE NOTE SAMBA / A.C.Jobim
2. THE BOY FROM IPANEMA / A.C.Jobim
3. NATURE BOY / E.Abhez
4. MY FUNYY VALENTINE / R.Rodgers
5. NIGHT AND DAY / C.Porter
6. SWINGER KONAC / Traditional
7. BLACK ORPHEUS / L.Bonfa
8. FLY ME TO THE MOON / B.Howard
9. PETRIJIN VENAC / Traditional
10.TAKE FIVE / P.Desmond

Улаз слободан

17.06. (пет.) – Концертна дворана у 20 часова
Вече виоле МИРЈАНА БУБИЋ
у клавирској пратњи Милана Савића
Улаз слободан

18.06. (суб.) – Тврђава Кастел
Концерт групе Парни ваљак

20.06. (пон.) – Концертна дворана у 20 часова
4. Интернационални фестивал фолклора „ДУКАТ фест“
Ревија народних ношњи земаља учесника
Улаз слободан

21.06. (ут.) – Тврђава Кастел
4. Интернационални фестивал фолклора „ДУКАТ фест“
Централно такмичарско вече

(Датум отварања изложбе је помјерен са 23. 06. на 22. 06.)
22.06.(ср.) – Велики изложбени салон у 20 часова
Изложба радова студената реализованих на предмету

интермедијална истраживања Академије умјетности у Бања Луци
Улаз слободан

23.06. (чет.) – Вијећница у 19 часова
У оквиру конференције Јадовно 1941.
Промоција књиге Ефраима Зурофа „Ловац на нацисте“
(Отказана промоција књиге због болести аутора
)

24.06. (пет) – Тврђава Кастел у 21 час
„KASTEL ROCK FEST – part 2“
Учесници фестивала „KASTEL ROCK FEST – part 2“:
LAIBACH
ELEKTRIČNI ORGAZAM
VATRA
STEREO TIP

24.-25.06.2011.(пет.) У Вијећници Банског двора  одржаће се Прва међународна конференција о комплексу усташких логора Јадовно-Госпић 1941.

На конференцији ће своје радове изложити учесници из Израела, Русије, Италије, САД, Њемачке, Аустрије, Хрватске, Србије и Српске.
Улаз слободан

24.06. (пет.)
Концертна дворана у 20,00 часова
Концерт:  „Музика гради мостове “
У сарадњи са Удружењем Словенаца РС „Triglav“ Бања Лука
и ЈУ „Бански двор – Културни центар“ Бања Лука

Учествују музички умјетници:
оперска пјевачица, сопранистица Jukiko Nagamine из Јапана
оперски пјевач, баритониста Dejan Heraković из Словеније
вокална умјетница Маја Татић из Бањалуке
пијаниста Дејан Јанковић из Бањалуке
виолина Соња Војводић из Бањалуке
виолончело Лидија Паулин из Бањалуке

Улаз слободан

27.06. (пон.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт СПД „ЈЕДИНСТВО“
Улаз слободан

29.06. ( ср.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт ДУЊА МАРКОВИЋ, клавир
класа: Владимир Цвијић

Улаз слободан

29.06. (ср.) – Тврђава Кастел у 19 часова
Концерт дјечији хор „ВРАПЧИЋИ“ и пријатељи

30.06. (чет.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт АРСЕН ЧАРКИЋ, клавир
Улаз слободан

ОРГАНИЗАТОР ЗАДРЖАВА ПРАВО ИЗМЈЕНЕ И ДОПУНЕ ПРОГРАМА

_____________________________________________________________

Дуња Марковић, клавир

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 29. јуна 2011. године (сриједа) са почетком у 20,00 часова, одржаће се концерт Дуње Марковић, клавир.

ПРОГРАМ
J.S. BACH
Fantasia c-mol BWV 906
L.V. Beethoven
Sonata op.22 B-dur
Allegro con brio
Adagio con molta espressione
Minuetto
Rondo
S. Rahmaninov
Etida-slika g-mol  op.33 br.8
A. Scriabin
Prelidi op.11 br. 5,9 i 10
V. Mokranjac
Tri igre
F. Liszt
Godine hodočašća – Venecia e Napoli
Tarantela

Улаз слободан

Дуња Марковић
Рођена је 1988. године у Добоју гдје завршава основну музичку школу у класи проф. Гроздане Стојановић. У току основног образовања освојила је значајне награде на републичким такмичењима: двије прве (камерни дуо) и једну другу (соло клавир).
2003. године уписује средњу музичку школу у Бања Луци у класи проф. Бранке Кузмановић. Учествује на бројним такмичењима и oстварује значајне резултате: 2004. год. специјалну награду – клавирски, 2005. год. прву награду – соло клавир, 2006. год. певу награду – вокално-инструментални дуо, 2007. год. прву награду – соло клавир.
Исте годне уписује музичку академију у Бањој Луци у класи проф. Владимира Цвијића. Као студент осваја двије прве награде у категорији камерних ансамбала са сопраном Миљаном Брезичанин и мецосопраном Аном Симанић на такмичењима „Бруна Шпилер“ у  Херцег Новом и „Лаза Јовановћ“ у Београду (класа проф. Биљана Јашић Радовановић).
Учествовала је на мајсторским курсевима код Colina Stouna (ндон) и Наташе Вељковић (Аустрија).

Улаз слободан

____________________________________________________________

„Vrapčići i prijatelji“u sklopu BALF-a na „Tvrđavi Kastel“

Na Tvrđavi „Kastel“ „Vrapčići i prijatelji“ u sklopu BALF-a., dana 29. juna 2011. godine  (srijeda) sa početkom u 19,00 časova održaće  koncert.

Najposjećenija manifestacija poslednjih nekoliko godina je koncert na Tvrđavi Kastel „Vrapčići i prijatelji“u sklopu BALF-a.
Ova manifestacija postala je već tradicionalna, do sada su gosti bili iz različitih zemalja, horovi, pobjednici mnogih međunarodnih festivala, plesne grupe i mnogi drugi koji su zajedno sa najpopularnijim dječijim horom „Vrapčići“ privlačili nekoliko hiljada posjetilaca.
Ove godine koncert je zakazan 29. juna na Tvrđavi Kastel sa početkom u 19.00 časova a ovogodišnji gosti su najpopularniji dječiji hor „Čuperak“ iz Srbije pod vodstvom kompozitora Svetlane Milići i pjesnik za djecu Saša Božović.
Najmlađi našeg grada i okoline, njihovi roditelji kao i svi članovi dječijeg hora sa nestrpljenjem očekuju ovaj koncert.

Ulaz sa pozivnicom

____________________________________________________________________

ВИДОВДАНСКИ КОНЦЕРТ

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука,
дана 27. јуна 2011. године (понедјељак), са  почетком у 20 часова, одржаће се концерт који приређују:
МЈЕШОВИТИ ХОР СПД „ЈЕДИНСТВО“ БАЊА ЛУКА,
МЈЕШОВИТИ ХОР АКАДЕМИЈЕ УМЈЕТНОСТИ И УНИВЕРЗИТЕТА
У БАЊОЈ ЛУЦИ И
ГУДАЧКИ ОРКЕСТАР СРЕДЊЕ МУЗИЧКЕ ШКОЛЕ „ВЛАДО МИЛОШЕВИЋ“ БАЊА ЛУКА

У оквиру концерта биће изведен сљедећи програм :
•         ***  : Царска јектенија
•         Свештеник Зиновјев : Душе моја
•         Томас Луис Де  Викторија : Аве Марија
•         Владимир Милосављевић : Молитва Давидова,псалм 86
•         Владимир Милосављевић : Покајничка молитва,псалм 6
•         Митрополит Иларион Алфејев : Пасија по Матеју (дијелови)
•         Јосип Каплан : Јеленче малено
•         Немања Савић : Крајишке пјесме
•         Георгиос Хаинациос : Алилуиа
•         Jerome Kern : Smoke Gets In Your Eyes
•         Di Capua : O,sole mio
Као солисти наступиће:
•         Каролина Михајловић-сопран
•         Ана Марковић-сопран
•         Миљана Брезичанин-сопран
•         Ана Симанић-мецо сопран
•         Славен Абазовић-баритон
•         Лазар Радоја-баритон
•         Владо Данић-клавир

МЈЕШОВИТИМ ХОРОМ СПД „ЈЕДИНСТВО“ БАЊА ЛУКА,
МЈЕШОВИТИМ  ХОРОМ  АКАДЕМИЈЕ УМЈЕТНОСТИ И УНИВЕРЗИТЕТА
У БАЊОЈ ЛУЦИ И
ГУДАЧКИМ ОРКЕСТРОМ СРЕДЊЕ МУЗИЧКЕ ШКОЛЕ „ВЛАДО МИЛОШЕВИЋ“ БАЊА ЛУКА ДИРИГУЈЕ НЕМАЊА САВИЋ

Улаз слободан

__________________________________________________________________

Прва међународна конференција о комплексу усташких логора Јадовно – Госпић 1941. године

24.-25. јуна 2011. године (петак и субота),  у Вијећници Банског двора Бања Лука, одржаће се Прва међународна конференција о комплексу усташких логора Јадовно-Госпић 1941. године.

На конференцији ће своје радове изложити учесници из Израела, Русије, Италије, САД, Њемачке, Аустрије, Хрватске, Србије и Српске.

Програм конференције
Петак 24. јун 2011.године; Вијећница Банског двора:
09:00 – поздравна обраћања, отварање конференције
09:30 – уводно излагање:

Ђуро Затезало:
ЈАДОВНО – КОМПЛЕКС ХРВАТСКИХ УСТАШКИХ ЛОГОРА-СТРАТИШТА
1941. године

10:00 – Пауза, интервјуи, изјаве, медији
10:30 – Прва сесија – СЕЋАЊЕ НИЈЕ ДОВОЉНО – Предсједавајући Јован Ћулибрк
1.    Александар Нећак: СЕЋАЊЕ НИЈЕ ДОВОЉНО
2.    Иван Черешњеш: СЈЕЋАЊЕ КАО ИДЕОЛОГИЈА У ДРУШТВИМА КОЈА СЕ МИЈЕЊАЈУ -„Никад више“ као парадигма за Сјећање на холокауст-
3.    Љиљана Радонић: РАТ СЈЕЋАЊА НА ПОСТ-ЈУГОСЛАВЕНСКОМ ПРОСТОРУ
4.    Ефраим Зуроф: ЗНАЧАЈ ПРАВДЕ ПОСЛЕ ХОЛОКАУСТА У ИСТОЧНОЈ ЕВРОПИ НАКОН ПАДА КОМУНИЗМА
12:30 – Пауза
13:00 – Друга сесија – ИЗВОРИ, ДОКУМЕНТА И СВЈЕДОЧАНСТВА – Предсједавајући Момчило Павловић
1.    Јован Ћулибрк: МЕМОАРИ, АУТОБИОГРАФИЈЕ И БИОГРАФИЈЕ ПРИПАДНИКА САВЕЗНИЧКИХ МИСИЈА У ОКУПИРАНОЈ ЈУГОСЛАВИЈИ КАО ИЗВОРИ ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ 1941. ГОДИНЕ И ЈАДОВНА
2.    Мила Михајловић: ИТАЛИЈАНСКИ ИЗВОРИ – ДОКУМЕНТИ О МАСАКРУ СРБА У ДАЛМАЦИЈИ, ЛИЦИ И КНИНСКОЈ КРАЈИНИ (1941- 1943)
3.    Драган Шућур: СТРАДАЊЕ СВЕШТЕНСТВА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У СИСТЕМУ УСТАШКИХ ЛОГОРА ЈАДОВНО-ГОСПИЋ 1941. ГОДИНЕ
14:30 – Ручак
16:30 – Трећа сесија – КОНТЕКСТ ДРУГОГ СВЈЕТСКОГ РАТА – Предсједавајући Никола Поповић
1.    Кирил Феферман: НАЦИСТИЧКИ „ДИВИДЕ ЕТ ИМПЕРА“: ПОРЕЂЕЊЕ СОВЈЕТСКОГ И ЈУГОСЛОВЕНСКОГ СЛУЧАЈА 1941. ГОДИНЕ
2.    Филипо Петручи: ИТАЛИЈАНСКА ОКУПАЦИЈА ТУНИСА И ЈУГОСЛАВИЈЕ: РАЗЛИКЕ И СЛИЧНОСТИ У ОДНОСУ ПРЕМА ЈЕВРЕЈИМА
3.    Рафаел Исраели: ИСЛАМ НА БАЛКАНУ ПОД ЊЕМАЧКОМ ОКУПАЦИЈОМ
18:00 – Пауза
18:30 – Четврта сесија – ЈАДОВНО У ПОЛИТИЦИ И ИДЕОЛОГИЈИ НДХ – Предсједавајући  Иван Черешњеш
1.    Милан Кољанин: ЛОГОР ГОСПИЋ У ХРВАТСКОЈ НАЦИОНАЛНО-РАСНОЈ ПОЛИТИЦИ 1941. ГОДИНЕ
2.    Младенка Иванковић: ЈАДОВНО – „АРИЈАНИЗАЦИЈА КУЛТУРНОГ ОЗРАЧЈА“ НЕЗАВИСНЕ ДРЖАВЕ ХРВАТСКЕ –  Јеврејски интелектуалци и студентска омладина међу првим жртвама масовних егзекуција
19:30 – Завршетак првог радног дана конференције
20:15 – Заједничка вечера

Субота 25. јун 2011. Вијећница Банског двора:
09:00 – Пета сесија – КАЛЕИДОСКОП УВИДА – Предсједавајући Филипо Петручи
1.    Никола Жутић: ЛИЧКО КРВАВО ЉЕТО 1941. ГОДИНЕ: РИМОКАТОЛИЧКИ ИНСПИРАТОРИ И ИЗВРШИОЦИ ГЕНОЦИДА
2.    Мелита Швоб: ЖИДОВИ СТРАДАЛИ У ЈАДОВНОМ
3.    Дани Новак: ПРЕЖИВЈЕЛО ДИЈЕТЕ ЛОГОРАШ – ЛИЧНО СЈЕЋАЊЕ И ПРЕНЕСЕНО ИСКУСТВО
4.    Владимир Умељић: СОЦИЈАЛНО-ПСИХОЛОШКИ АСПЕКТИ ФЕНОМЕНА ГЕНОЦИДА У СВЕТЛУ „ТЕОРИЈЕ ДЕФИНИЦИОНИЗМА“
5.    Јован Мирковић: ЖРТВЕ РАТА 1941-1945. ГОДИНЕ РОЂЕНЕ НА ПОДРУЧЈУ БОСАНСКЕ КРАЈИНЕ ПРЕМА ДО САДА ИЗВРШЕНОЈ РЕВИЗИЈИ ПОПИСА ИЗ 1964. ГОДИНЕ С ПОСЕБНИМ ОСВРТОМ НА СТРАДАЊЕ СТАРИЈИХ ЛИЦА И СТРАДАЊЕ У ЛОГОРУ ЈАДОВНО
11:00 – затварање конференције, захвала организатора, најава промоције књига и сутрашњег обиљежавања „Дана сјећања на Јадовно 1941. године“

Организатори конференције:
Удружење грађања Јадовно 1941. године
Институт за савремену историју
Академија наука и умјетности Републике Српске

Научни одбор конференције:
Проф. др Момчило Павловић
Институт за савремену историју, Београд

Проф. др Никола Б. Поповић
Академија наука и умјетности Републике Српске, Бања Лука

Др Милан Кољанин
Институт за савремену историју, Београд

Протосинђел мр Јован Ћулибрк
Одбор за Јасеновац
Светог архијерејског сабора Српске православне цркве

Мр Горан Латиновић
Универзитет у Бањој Луци

Добротвори конференције
Организацију Прве међународне конференције о комплексу усташких логора Јадовно – Госпић 1941. године, финансијски су помогле сљедеће институције и појединци:

Влада Републике Српске, Министарство науке и технологије
Влада Републике Србије, Министарство вера и дијаспоре
Академија наука и умјетности Републике Српске
Град Бања Лука, Административна служба града
Бански двор – Културни центар, Бања Лука
Менаџер компанија д.о.о. Бања Лука
Елнос д.о.о. Бања Лука

Улаз слободан

___________________________________________________________________

„KASTEL ROCK FEST – part 2“

На Тврђави „Кастел“ дана 24. јуна 2011. године (петак) са почетком
у 21 час одржаће се „KASTEL ROCK FEST – part 2“.

 

 

Учесници фестивала „KASTEL ROCK FEST – part 2“:
LAIBACH
ELEKTRIČNI ORGAZAM
VATRA
STEREO TIP

_____________________________________________________________

Отказана промоција књиге Ефраима Зурофа „Ловац на нацисте“

Отказана је промоција књиге Ефраима Зурофа „Ловац на нацисте“ која је требала бити одржана дана 23. јуна 2011. године (четвртак) са почетком у 19 часова у Вијећници Банског двора Бања Лука због болести аутора.


_______________________________________________________________________________________
Концерт Савеза Словенаца у Банском двору
У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 24. јуна 2011. године  (петак) са почетком у 20,00 часова одржаће се концерт:  „Музика гради мостове“.
У сарадњи са Удружењем Словенаца РС „Triglav“ Бања Лука и ЈУ „Бански двор – Културни центар“ Бања Лука 

Учествују музички умјетници:
оперска пјевачица, сопранистица Jukiko Nagamine из Јапана
оперски пјевач, баритониста Dejan Heraković из Словеније
вокална умјетница Маја Татић из Бањалуке
пијаниста Дејан Јанковић из Бањалуке
виолина Соња Војводић из Бањалуке
виолончело Лидија Паулин из Бањалуке

Улаз слободан

_________________________________________________________________________________
Промоција књиге Ефраима Зурофа „Ловац на нацисте“У оквиру конференције Јадовно 1941. године у Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 23. јуна 2011. године (четвртак) са почетком у
19 часова одржаће се промоција књиге Ефраима Зурофа
„Ловац на нацисте“.

 

Улаз слободан

____________________________________________________________

Помјерен датум отварања Изложбе радова студената Академије умјетности у Бањој Луци

Датум отварања Изложбе радова студената реализованих на предмету интермедијална истраживања Академије умјетности у Бањој Луци, која се треба одржати у  Великом изложбеном салону Банског двора,

са почетком у 20,00 часова је помјерена са 23. 06. на 22. 06. 2011. године (сриједа).

Улаз слободан

___________________________________________________________________

IV Међународни фестивал фолклора „Дукат фест“ на Тврђави „Кастел“

На Тврђави „Кастел“ дана 21. јуна 2011. године (уторак), са почетком
у 21 час одржаће се IV Међународни фестивал фолклора „Дукат фест“.
У случају кише IV Међународни фестивал фолклора „Дукат фест“ ће се одржати у Дворани Обилићево.

Улаз слободан

________________________________________________________________

Промоција часописа „Двери Српске“

У Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 20. јуна 2011. године (понедјељак) са почетком у 18,00 часова одржаће се промоција часописа „Двери Српске“.

На представљању броја у Бањој Луци, у Вијећници Банског двора,
говориће:

др Душан Басташић, председник Удружења „Јадовно 1941“, Бања Лука
Јанко Велимировић, директор Републичког центра за истраживање ратних злочина
Зоран Радојичић, редакција часописа „Двери Српске“
Југослав Кипријановић, редакција часописа „Двери Српске“

Улаз слободан

________________________________________________________________

IV Међународни фестивал фолклора „Дукат фест“ у Банском двору

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 20. јуна 2011. године (понедјељак) са почетком у 20,00 часова одржаће се IV Међународни фестивал фолклора „Дукат фест“ у оквиру којег ће се одржати и Ревија народних ношњи земаља учесника.

 


Улаз слободан

______________________________________________________

Parni valjak na Tvrđavi „Kastel“

U okviru ljetne turneje legendarna hrvatska rok grupa „Parni valjak“
18. juna održaće spektakularan koncert na na Ljetnoj pozornici banjalučke tvrđave „Kastel“ u okviru Banjalučkog ljetnjeg festival BALF-a.
„Banjalučki koncert nam je doista bitan. Stvarno nas raduje koncert u Banjaluci i hoćemo da sretnemo sve te generacije, i našu staru publiku i sve nove ljude koje ćemo tek upoznati“, poručuje lider benda Husein Hasanefendić Hus iz studija u Zagrebu, gdje je već završen novi studijski album „Parnog valjka“, koji se očekuje krajem juna.
Početak koncerta zakazan je za 21 čas, a s obzirom na proširenu listu pjesama kojom će legendarna grupa uz publiku „proći“ kroz sve protekle godine od posljednjeg nastupa u Banjaluci, koncert „Parnog valjka“ trajaće tri časa.
U odnosu na dosadašnje koncerte, na velikoj turneji, koja traje od 2009. godine, u Banjaluci će 18. juna biti predstavljene i neke od novih pjesama ovog benda, među kojima je i posljednji singl „Aleluja – Ja još vjerujem u nas“, koji je već osvojio radio-stanice širom Balkana.

Trenutna postava „Parnog valjka“
Aki Rahimovski – vokal
Husein Hasanefendić – vokal, solo gitara, akustične gitare
Dražen Šolc – vokal, svira bubnjeve
Zvonimir Bučević – bas gitara
Marijan Brkić – vokal, solo gitara
Berislav Blažević – klavijature

Studijski albumi
„Dođite na show!“ (1976)
„Glavom kroz zid“ (1977)
„Gradske priče“ (1979)
„City Kids“ (1979)
„Vruće igre“ (1980)
„Vrijeme je na našoj strani“ (1981)
„Glavnom ulicom“ (1983)
„Uhvati ritam“ (1984)
„Pokreni se!“ (1985)
„Anđeli se dosađuju?“ (1987)
„Sjaj u očima“ (1988)
„Lovci snova“ (1990)
„Buđenje“ (1994)
„Samo snovi teku uzvodno“ (1997)
„Zastave“ (2000)
„Pretežno sunčano?“ (2004)
Kompilacije
„Parni valjak“ (1985)
„Pusti nek’ traje“ (1991)
„Koncentrat 1977-1983″ (2005)
„Koncentrat 1984-2005″ (2005)
„The Ultimate Collection“ (2009)

Biografija benda
Hrvatski rok bend „Parni valjak“ nastao je 1975. godine, a osnovali su ga Husein Hasanefendić Hus i Jurica Pađen. Njihov menadžer Vladimir Mihaljek Miha imao je ideju da stvori novo „Bijelo dugme“, sa kojim je ranije sarađivao. Tadašnji imidž grupe su činila svjetlucava odijela i visoke štikle, što je u to vrijeme bilo izuzetno moderno i popularno. Prvi album „Dođite na show“ objavili su 1976. godine, a u naredne dvije godine grupa veoma aktivno radi na izdavanju novih albuma, tako da su još dva albuma objavljena do kraće pauze 1978. godine, kada su vokal Aki Rahimovski i Hus otišli u Jugoslovensku narodnu armiju (JNA). Po obnavljanju rada grupe, počinju saradnju s Džonijem Štulićem, ali je to trajalo manje od mjesec dana. Početkom osamdesetih godina snimaju album „City Kids“ za strano tržište. Mnogi članovi grupe su po napuštanju „Parnog valjka“ osnovali svoje grupe. Kraću pauzu bend je zbog krize s personalom napravio sredinom 1988. godine. U malo izmijenjenom sastavu nastavljaju s radom poslije nekoliko mjeseci. Godine 1990. koncertom u zagrabačkom Domu sportova obilježavaju 15 godina rada. Ubrzo je nastala još jedna pauza u radu grupe, a veliki povratak su imali koncertom na istom mjestu 1994. godine. Do danas grupa ne gubi na popularnosti. Veliku i brzu turneju su imali 1997. godine po Hrvatskoj, gdje su u toku istog dana posjećivali i po pet gradova. U svojoj bogatoj karijeri objavili su 16 studijskih albuma, 18 singlova, šest live albuma i pet kompilacija. Dobitnici su 15 nagrada „Porin“, „Prinčeve nagrade“ i nagrade „Indexi“.

_______________________________________________________________

Продаја улазница за концерт Парног ваљка

Улазнице за концерт продаваће се на портирници
Банског двора – Културног центра од 23. маја 2011. године, радним даном од 8 до 22 часа и суботом од 9 до 13 часова.
Цијена улазнице је 15 КМ, VIP улазница 30КМ.

________________________________________________________________

Вече виоле Мирјанa Бубић

У Концертној дворани Банског двора, дана 17.06.2011. године (петак) са почетком у 20,00 часова одржаће се концерт Мирјане Бубић – вече виоле, уз клавирску пратњу Милана Савића.

Биографија: Мирјана Бубић
Рођена је 1979. године у Бањој Луци. Завршила је нижу и средњу музичку школу као виолиниста у музичкој школи „Владо Милошевић“ у класи проф. Биљане Радуловић и проф. Дијане Клинцов. На Aкадемију умјетности се уписала 2001. године на одсјек за виолу у класи проф. Флоријана Балаза, а дипломира 2006. године у класи проф. Уроша Пешића. Тренутно је студент постдипломског студија у класи проф. Немање Марјановића.
Члан је неколико камерних састава: дуо- виолина и виола, трио – флаута, обоа и виола, Бањалучки гудачки квартет, а у току студија је била члан октета Академије умјетности.
Учествује у раду више оркестра: Оркестар АУБЛ, Камерни оркестар „Arion“, Камерни оркестар „Simfonietta“, Симфонијски оркестар Југоисточне Европе. Са оркестрима је остварила и неколико соло наступа. Наступала је у БиХ, Србији, Црној Гори, Хрватској, Словенији, Албанији, Француској, Белгији.
Похађала јe мајсторске курсеве као солиста, камерни и оркестарски музичар код професора Предрага Нововића, Стефана Камиларова, Бјорна Сјогрена, Уроша Пешића.
Од 2004. године је запослена као професор виоле у Музичкој школи „Владо Милошевић“ у Бањалуци.
Члан је Бањалучке филхармоније.

ПРОГРАМ:
Marain Marais: Suite in re-mineur
Prelude
Fantaisie
Sarabande
Gavotte
Menuet
Rondeau
Gigue
Double

Franz Schubert: Sonata D821 “Arpeggione”
Allegro moderato
Adagio
Allegretto

Georges Enesco: Concert piece

Charles de Beriot: Scene de Ballet, op.100

Улаз слободан

______________________________________________________________________

V Сабор градског одбора Партије демократског прогреса (ПДП)

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 19. јуна 2011. године (недјеља) од 11,00 часова
до 15,00 часова одржаће се
V Сабор градског одбора Партије демократског прогреса (ПДП-а).

____________________________________________________________________

Промоција књиге „ПРВИ ШЕМАТИЗАМ 2010″

У Вијећници Банског двора Бања Лука,
дана 16. јуна 2011. године (четвртак) са почетком у 19,00 часова одржаће се промоција књиге
ЕПАРХИЈА БИХАЋКО – ПЕТРОВАЧКА
„ПРВИ ШЕМАТИЗАМ 2010″.

 

 

Улаз слободан

____________________________________________________________

Пријем поводом 20-е годишњице Републике Словеније

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 16. јуна 2011. године (четвртак) са почетком у 19,00 часова одржаће се пријем поводом
20-е годишњице Републике Словеније.
Улаз са позивницом

__________________________________________________________________

Концерт „Бански џез бенд“

У Вијећници Банског двора Бања Лука,
дана 15. јуна 2011. године (сриједа),
Бански џез бенд“ одржаће концерт са почетком
у 20,00 часова.

Састав бенда:
– Јелена Ћосовић            –  виолина, вокал
– Александар Шево        –  тромбон
– Марин Милутиновић  –  гитара
– Предраг Ковачевић     –  контрабас
– Дамир Марјановић       –  бубњеви, перкусије

PROGRAM:
1. ONE NOTE SAMBA / A. C. Jobim
2. THE BOY FROM IPANEMA / A. C. Jobim
3. NATURE BOY / E. Abhez
4. MY FUNYY VALENTINE / R. Rodgers
5. NIGHT AND DAY / C. Porter
6. SWINGER KONAC / Traditional
7. BLACK ORPHEUS / L. Bonfa
8. FLY ME TO THE MOON / B. Howard
9. PETRIJIN VENAC / Traditional
10.TAKE FIVE / P.Desmond

Улаз слободан

______________________________________________________________________

Diplomski koncert Vedranа Stojić – klavir

U Koncertnoj dvorani Banskog dvora Banja Luka, dana 14. juna 2011. godine sa početkom u 20,00 časova održaće se dipomski koncert
Vedrane Stojić – klavir.
Klasa: Nevena Popović

Biografija
Vedrana Stojić je rođena 24.5.1988. u Banjoj Luci. Osnovno muzičko obrazovanje stiče u muzičkoj školi „Vlado  Milošević“ u Banjoj Luci. Još u prvim razredima muzičke škole, pokazala se kao velik talenat na republičkim takmičenjima, na kojima je nekoliko puta nagrađivana prvom nagradom u disiplinama klavir solo i klavirski duo u klasi prof. Vere Gajanović. Srednju muzičku školu upisuje u klasi prof. Branke Kuzmanović i u periodu srednjoškolstva osvaja veoma mnogo prvih i specijalnih nagrada u disciplinama klavir solo, klavirski duo i  vokalno-instrumentalni duo na republičkim takmičenjima. Bila je korepetitor školskog hora i orkestra. Takođe, bila je proglašena za đaka generacije u srednjoj muzičkoj školi.
Posebno zadovoljstvo i čast bilo je učestvovanje u obilježavanju jubileja 70 godina Muzičke škole „Vlado Milošević.“ Jedna je od rijetkih srednjoškolaca-pijanista koji su snimili numeru na CD-u koji je izdavan povodom pomenutog jubileja.
Upravo završava studije u  klasi prof. Nevene Popović i iza sebe ima već 6 međunarodnih nagrada. Osvojila je drugu nagradu u disicplini klavir solo na međunarodnom takmičenju „Banjalučki bijenale“ u maju 2008. godine, zatim u oktobru iste godine takođe drugu nagradu u Italiji na međunarodnom takmičenju „La citta di Cortemilia.“ Par mjeseci nakon toga, u februaru, uslijedila je prva nagrada u disciplini klavir solo na međunarodnom takmičenju „Promenada mladih pijanista“ u  Beogradu. Takođe, učestvovala je na prestižnom međunarodnom takmičenju u Rimu. Veliki akcent stavila je i na kamernu muziku. U disciplini klavirski duo, osvaja treću nagradu takođe u Beogradu na mađunarodnom takmičenju Davorin Jenko (klasa prof. Biljana Jašić Radovanović). U maju mjesecu ove godine osvojila je prvu nagradu na međunarodnom takmičenju „Banjalučki bijenale“ u disciplini klavirski duo, a drugom nagradom bila prvoplasirana na prestižnom međunarodnom takmičenju „Val Tidone“ u Italiji u disciplini klavir solo. Učestvovala je na brojnim masterclass-seminarima, koje su održavali izuzetni klavirski autoriteti, kao što su Vladimir Ovčnjikov (Konzervatorijum Tscahikovsky,Moskva), Vladislav Kovalski (New  York), Nevena Popović (red. prof. Fakulteta muzičke umjetnosti u Beogradu), Nataša Veljković (Bečki konzervatorijum), Marina Horak (Slovenija). Takode, član je kamernog ansambla „Belcanto“ od samog osnivanja. U decembru prošle godine nastupala je kao solista sa Banjalučkom filharmonijom, i samim tim je bila prvi student Akademije umjetnosti koji je kao solista nastupao sa pomenutim orkestrom. Studije završava izuzetnim prosjekom ocijena, i proglašena je za studenta generacije Akademije umjetnosti Banja Luka.

Ulaz slobodan

___________________________________________________________________

Пролонгиран концерт поп групе „Novi fosili“

Концерт поп групе „Novi fosili“ који се требао одржати у суботу 4. јуна 2011. године на Тврђави „Кастел“ је пролонгиран за половину јула мјесеца ове године.
Разлог пролонгирања концерта је одлука менаџмента и чланова групе „Novi fosili“.

______________________________________________________________

Помјерен датум одржавања концерта Бањалучке филхармоније

Помјерен је датум одржавања концерта Бањалучке филхармоније са 15. 06. на 13. 06. 2011. године.

______________________________________________________________

Концерт Бањалучке филхармоније у Банском двору

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 13. јуна 2011. године (понедјељак) одржаће се концерт Бањалучке филхармоније са почетком  у 20,00 часова.

ПРОГРАМ:
– L. V. Betoven: Klavirski koncert br. 5, Es – dur
– Maks Bruh: Koncert za violinu br. 1, g -mol, op. 26

Улаз слободан

__________________________________________________________________

На Тврђави „Кастел“ од 09.- 12. јуна 2011. године одржаће се
Фестивал медија под називом „МЕДИАФЕСТ 2011″.

Програм можете погледати на страници:
http://www.mediafest.ba/pdf/MF2011program.pdf

___________________________________________________________________________

Izložbe mladih umjetnika

U Velikom izložbenom salonu dana 19.05.2011. godine sa početkom u 19,00 časova održaće se otvaranje izložbe radova autora Marjana Marića.

Marjan Marić je student treće godine Akademije umjetnosti Banja Luka u klasi profesora Vese Sovilja.
Izložba skulptura pod nazivom „Osvežavanje“ će biti otvorena do 10. juna 2011. godine.
Ulaz slobodan

NADOLAZAK DOGAĐAJA

Kada je prije izvjesnog vremena pokrenuo „Vrijeme i svijest o vremenu“, Marijan Marić je uslovno otvorio autonomno polje ideje o posthumnoj avanturi kraja skulpture i u transdisciplinarnim događajima poveo dijalog sa vać dogođenim očekivanjem provokacije, u kojem je tranzicija klasičnog kazivanja prešla u praksu blisku performativnom dejstvovanju.
Samodovoljnost najnovije umjetnosti, njena samouzročnost i ne često hermetizovanost, postaju paradigma za povratak u fikciju, a u savremenom tehnicizmu i u iluziju, gdje je Nadolazak događaja često bitniji od same materijalizacije ideje, te projekat i trenutak, u otvorenom procesu objašnjavaju fenomene umjetničkih preobraćenja kraja i početaka razloga bavljenja ovim eksentričnim spektaklom.
Postoji li mogućnost novog kazivanja u postklasičnoj moderni gdje bi se forma mogla „iščitavati“ novim jezikom, a da iz tog procesa bude isključena pantomimika banalnog, da kultura globalnog doba, u svoj svojoj apokaliptičnosti destrukciju preobrati u konstrukciju?
Marijan Marić je svojom najavom Nadolaska događaja upravo ušao u jedno od najopasnijih predgrađa megalopolisa umjetnosti, u kojem proskrpcijom milenijumskih „naslaga“ skulpture pokušava da u miksmedijskom kulturološkom ataku postane prosektor uzvišene estetike klasičnog, i ponudi high-teck kodove, tjelesne, dematerijalizovane i govorno-slikovno-mimetičke umjetnosti vajarskih uprizorenja.
Underground umjetnik, visokoestetizovani derealizator nepovratne prošlosti, ili primitivni konceptualista? Marijan Marić
Borba se odvija do samodestrukcije. Akcija, tijelo, znakovi…slika, zvuk i traženje nove forme.Prekoračenje svega što u avanturi avangarde može lako da se iščitava. Ponekad nastaje zabuna u logici kretanja, a onda se polako prihvata umjetnički „bljesak“ kao pretpostavka novih nadolazećih kretanja, od apsurdnog do apsolutnog.
Svako zastarijevanje medija traži njegov prelazak u novo stanje i novi tehnički, duhovni ili simbolički sklop.
Umjetnik poput Marijana Marića reflektuje svoju misao i energiju upravo u umjetnosti stvarnog i virtuelnog događaja u prostoru i ne-prostoru. Njegovo traganje za novim stanjima i uobličenjima bivše muzejske umjetnosti vremenski ulazi u zonu nadrealnog, gdje se borba sa virusom novih umjetničkih događanja odvija svakodnevno.
Hoće li njegova umjetnost „kazivanja skulpture“ primiti epitet jednokratne, presubjektivne, globalno-perverzne, ili Nove, kao obličja „savršenog novog društva“ njenog torza sa aurom neponovljivog?
Nova estetika  svakako već dugo uskrsava mogućnosti različitih reprodukcija života, slike i događaja. Ona ostavlja ne jedan, nego seriju tragova u vremenu, koji se sami brišu (usljed nejasnoće ideje), ili ostaju primijećeni kao umrežene informacije koje ne dozvoljavaju da se desi kraj umjetnosti.
Marijan Marić, svojom estetikom banalnosti i običnosti primitivnog svijeta, te fetišizacijom skulpturalnog objekta kao simulacije umjetničkog djela otvara priču o Nadolasku događaja.
Slojevi njegovog kazivanja započeti bavljenjem crtežom u svim njegovim varijetetima, evo, izrodili su se u priču kompatibilnu kulurnoj industriji neo-moderne, a jasnoću ideja prepoznaće oni koji u Nadolasku događaja čitaju Umjetnost.

dr Siniša Vidaković
Istoričar umjetnosti

______________________________________________________________

Концерт Плесног студија „POINT“
У Концертној дворани Банског двора, дана 12.06.2011. године (недјеља) са почетком у 19:30 одржаће се концерт Плесног студија „POINT”.

Врхунски плесачи, вишеструки државни прваци и учесници бројних европских и свјетских првенстава, окупили су се под новим именом у жељи да плесу дају нову димензију. Под окриљем Плесног студија „POINT” намјеравају направити синтезу плеса и осталих врста умјетности, те уписати Бањалуку на листу свјетских плесних метропола. Овим концертом славе успјешно оснивање студија и почетак преданог рада у сврху враћања плеса на мјесто које заслужује.
Нажалост плес се у посљедње вријеме посматра само као облик рекреативне активности, мећутим, кореографи и плесачи Плесног студија „POINT” ће га поново заогрнути ореолом умјетности.
Публици ће са 14 кореографија своје плесно умијеће показати више од 50 плесача свих узраста.
Концерт је и својеврстан поклон суграђанима и граду поводом Спасовдана, крсне славе града Бањалука.

ПРОГРАМ:
•    Час балета, кореограф Ана Тешић
•    Амели, кореограф Драгана Шкрбић
•    Марионете, кореограф Ана Тешић
•    Behind The Wall, кореограф Сњежана Лазић
•    Сирене, кореограф Јована Лемез
•    Индијанци, кореограф Ана Тешић
•    Ловци, кореограф Јована Лемез
•    Ени, кореограф Ана Тешић
•    Mein Herr, кореографи: Сњежана Лазић, Јована Лемез, Ана Тешић, Александра Лале, Драгана Шкрбић,  Милица Јаковљевић и Ана Будиша
•    Undecided, кореограф Ана Тешић
•    Can’t Let Go, кореограф Тамара Момић
•    МЈ, кореограф Јована Лемез
•    You Lost Me, Сњежана Лазић
•    Боје, кореограф Сњежана Лазић

Улаз слободан

____________________________________________________________

Prvo međunarodno savjetovanje – Evropska unija – uslovi i uslovljavanja

U Svečanom salonu Banskog dvora Banja Luka, dana 10.06.2011. godine (petak) sa početkom
09,00 časova održaće se Prvo međunarodno

savjetovanje – Evropska unija – uslovi
i uslovljavanja

PROGRAM:
Moderator: prof. dr Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara
Bosne i Hercegovine
10.00-10.15     Pozdravna riječ rektora Nezavisnog univerziteta Banja Luka;
prof. dr Momčilo Sakan
10.15-10.45     Uvodno obraćanje Renzo Daviddi; vršilac dužnosti šefa delegacije Evropske
unije u Bosni i Hercegovini
10.45-11.05     Prof. dr Ljubiša Adamović; Državni univerzitet Floride (SAD) – „Evropska
unija i kriza evra“
11.05-11.25     Prof. dr Nerzuk Ćurak; Univerzitet u Sarajevu – „Evropska arhitektura
mira“
11.25-11.45     Prof. dr Nevenko Misita; Univerzitet u Sarajevu – „Evropska unija
nakon Lisabona“
11.45-12.05     Univerzitet u Beču
12.05-12.25     Prof. dr Nikola Špirić; Univerzitet u Banjoj Luci – „Ujedinjenje Evrope –
Uslovi razvoja i života u miru evropskih zemalja“
12.25-12.45     Ljiljana Aulić; Nezavisni univerzitet Banja Luka – „Bosna i Hercegovina od
stabilizacije do evropskih integracija“

12.45-13.10     Kafe pauza

Moderator: dr Srđan Amidžić, Ekonomski fakultet Univerziteta
u Banjoj Luci
13.10-13.30     Prof. dr Vujo Vukmirica; Univerzitet u Banjoj Luci – „Evropska unija –
Uslovljavanja i alternative“
13.30-13.50     Prof. dr Radovan Vukadinović; Univerzitet u Kragujevcu – „Neke
karakterisitke odnosa Evropske unije prema zemljama Zapadnog Balkana“
13.50-14.10     Dr Siniša Kurteš, dr Srđan Amidžić; Univerzitet u Banjoj Luci –
„Konkurentnost Bosne i Hercegovine u uslovima evropskih integracija“
14.10-14.30     Prof. dr Tihomir Gligorić; Geodetska uprava Republike Srpske – „Standardi
Evropske unije i modernizacija geoprostornih podataka“
14.30-14.50    Doc.dr Zoran Kalinić, doc. dr Slobodan Župljanin; Nezavisni univerzitet
u Banjoj Luci – „Uticaj svjetske ekonomske krize na pripreme industrije
osiguranja BiH za ulazak  globalnih kompanija na lokalno tržište“
14.50-15.10     Nevenka Savić, direktorica Direkcije za Evropske integracije Bosne
i Hercegovine – „Iskustva Bosne i Hercegovine na evropskom putu“

_______________________________________________________________

Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука

У Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 09.06.2011. године са почетком у 19,00 часова одржаће се Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука.

Улаз слободан

_______________________________________________________________________

Матурски концерт Ивоне Кесић и Тијане Дабић – клавир

У Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 08. јуна 2011. године одржаће се матурски концерт Ивоне Кесић и Тијане Дабић – клавир.
Класа: Јасна Ковачевић.

Програм: Beethoven, Chopin, Liszt, Rachmaninoff

Гост концерта Милена Пердув.

Улаз слободан

______________________________________________________________________

Koncert Dejana Jankovića

U Koncertnoj dvorani Banskog dvora Banja Luka, dana 07.06.2011. godine sa početkom u 20,00 časova, Dejan Janković će održati koncert na klaviru, klasa Nevena Popović.

Dejan Janković (1989) završava srednju muzičku školu u Banjaluci u klasi prof. Biljane Jašić Radovanović, a trenutno je student treće godine Akademije umjetnosti u Banjaluci u klasi prof. Nevene Popović. Za vrijeme srednjoškolskog obrazovanja osvojio je više prvih i specijalnih nagrada na brojnim takmičenjima u zemlji i inostranstvu kao solista,  kao član klavirskog dua sa Sonjom Bobrek i klavirskog trija sa Sonjom Vojvodić i Lidijom Paulin: Takmičenja muzičkih škola RS, Medjunarodno takmičenje Davorin Jenko u Beogradu, Međunarodno takmičenje Petar Konjović u Beogradu, Međunarodno takmičenje  u Trsteniku  i Međunarodno takmičenje mladih talenata u  Val Tidoneu-Italija. Kao student klavira osvaja prvu nagradu na takmičenju Promenada mladih pijanista u Beogradu (2009), prvu nagradu na Pijanističkom takmičenju posvećenom muzici F. Šopena u Tuzli (2010), specijalnu nagradu na II Banjalučkom bijenalu (2010), prvu nagradu na Evropskom muzičkom takmičenju u Torinu (2010), a  kao član klavirskog trija dobija specijalnu nagradu na Međunarodnom takmičenju Davorin Jenko u Beogradu. Održao je solistički koncert 2008. godine u Koncertnoj dvorani Banskog dvora, te više cjelovečernjih koncerata sa klavirskim trijom: Banski dvor (2008), SANU-Beograd (2008, 2010), Cormons-Italija (2010). Kao solista i kamerni muzičar nastupao je u svim većim gradovima Bosne i Hercegovine(Banjaluka-Banski dvor, Tuzla-Bosanski kulturni centar, Sarajevo-Bošnjački institut…) i u svim značajnijim salama u Beogradu (SANU, Galerija Kulturnog centra, Velika dvorana Kolarčeve zadužbine, Galerija Kolarčeve zadužbine, SKC, galerija Progres…). Svirao je kao solista sa orkestrom Akademije umjetnosti izvodeći djela F.Mendelsona i K.Sen-Sansa na turneji po gradovima Bosne i Hercegovine. Sa Banjalučkom filharmonijom je premijerno izveo „Srpsko kolo“ za klavir i gudački orkestar našeg istaknutog kompozitora Aleksandra Vujića. Učestvovao je na majstorskim kursevima kod Nataše Veljković, Danijela Blumentala, Nevene Popović…

Ulaz slobodan

______________________________________________________________________

Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“
– Кристина Иветић и гости

У Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 07. јуна 2011. године, одржаће се Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“
Бања Лука, са почетком у 19,00 часова.
Наступаће  Кристина Иветић
– виола и гости у Вијећници Банског двора Бања Лука са почетком у 20,00 часова уз клавирску пратњу Невене Ђерић.
Класа: Мирјана Бубић

Улаз слободан

_____________________________________________________________

Музичко – поетско вече глумца Ивана Босиљчића

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 06.06.2011. године (понедјељак) са почетком у 20,00 часова, одржаће се музичко – поетско вече глумца Ивана Босиљчића.

У сарадњи са Banja Luka College, Intelektualni forum „Nikola Tesla” Бања Лука и ЈУ „Бански двор-Културни центар“ Бања Лука.

Улаз са позивницом

_________________________________________________________________________________________

I Конгрес и XV Сипмозијум оториноларинголога Републике Српске

У Концертној  дворани Банског двора Бања Лука, дана
03. и 04.06. 2011. године (петак) са почетком у 09,00 часова одржаће се
I Конгерс и XV Сипмозијум оториноларинголога
Републике Српске са међународним учешћем.

_____________________________________________________________________________________

Оснивачка скупштина Српско – руски мост

У Вијећници Банског двора – Културног центра Бања Лука,
дана 03.06.2011. године (петак) одржаће се Оснивачка скупштина
Српско – руски мост, са почетком у 13,00 часова.

____________________________________________________________________________

Концерт рок групе „Let 3” на Тврђави „Кастел“

На Тврђави „Кастел“, дана 03.06.2011. године са почетком
у 21,00 час, одржаће се концерт рок групе „Let 3″ .


________________________________________________________________________

Концерт рок групе „Hladno pivo“ на Тврђави „Кастел“

На Тврђави „Кастел“, дана 03.06.2011. године са почетком
у 21,00 час, одржаће се концерт рок групе „Hladno pivo“ .

______________________________________________________________________

Концерт рок групе „Pozdrav Azri“ на Тврђави „Кастел“

На Тврђави „Кастел“, дана 03.06.2011. године са почетком у 21,00 час, одржаће се концерт рок групе „Pozdrav Azri“ .

_____________________________________________________________________

Banjalučka pivara počinje sa proizvodnjom Kaltenberg piva

Zvanična prezentacija i predstavljanje “Kaltenberg” piva, za predstavnike medija, poslovne partnere i klijente održaće se u četvrtak 2. juna 2011.godine u svečanoj sali Banskog Dvora sa početkom u 19,00 časova.

Banjaluka, 29.05. 2011. godine -Ispunjavanjem zahtjeva najviših tehničkih i tehnoloških standarda kvaliteta, Banjalučka pivara je dobila licencu za proizvodnju “Kaltenberg” piva, čime je postala prva pivara u BiH koja je dobila licencu za proizvodnju jednog internacionalnog piva. Nakon dvogodišnje analize tržišta, a na osnovu dobijenih pokazatelja o značajnom tržišnom potencijalu, karakteristikama i zahtjevima potrošača za pivom iz premium segmenta, Banjalučka pivara je odlučila da proširi svoje poslovanje uvođenjem proizvoda provjerenog kvaliteta.
“Dobijanje licence za proizvodnju “Kaltenberga”, njemačkog kraljevskog piva, za nas predstavlja veliki uspjeh i potvrdu kvaliteta, jer kao osnovni preduslov za licencu bilo je potrebno zadovoljiti najviše standarde u skladu sa njemačkim Zakonom o čistoći piva. Ovom licencom dobili smo ekskluzivno pravo za proizvodnju i distribuciju
“Kaltenberg” piva ne samo za BiH, već i za Srbiju i Crnu Goru”, izjavio je Nicholas Penny, direktor Banjalučke pivare, dodajući da će se “Kaltenberg” pivo proizvedeno u Banjalučkoj pivari već za nekoliko dana naći u prodajnim i ugostiteljskim objektima BiH.
Proizvodnju “Kaltenberg” piva u Njemačkoj, počela je kraljevska dinastija Wittelsbachs davne 1260. godine, zbog čega se i “Kaltenberg” naziva “kraljevskim” pivom. 1516. godine, Vilhem IV, član bavarske kraljevske porodice ustanovio je Zakon o čistoći piva, u svijetu poznat kao Reinheitsgebot, najstariji zakon o sigurnosti hrane u svijetu. Više od sedam vijekova duga tradicija proizvodnje samo je jedan od dokaza visokog kvaliteta i prestiža. 1810. godine vjenčanjem bavarskog kralja Ludwiga Prvog princezom Theresom von Sashen-Hildburghausen u Minhenu, započet je Oktoberfest, širom svijeta poznata manifestacija koja se od tada održava svake godine i okupi preko 6 miliona posjetilaca.
Posljednji potomak kraljeva Bavarske, princ Luitpold von Bayern, i danas u proizvodnji “Kaltenberg” piva koristi isključivo porodične recepte i davnašnje načine proizvodnje kraljevskih piva.
“Kaltenberg” je veoma popularan brend širom svijeta, a namijenjeno je potrošačima koji cijene istinske vrijednosti, uživanje u trenucima i prepoznaju vrhunski kvalitet piva.

Ulaz sa pozivnicom

______________________________________________________________

Концерт поп групе „Novi fosili“ на Тврђави „Кастел“

На Тврђави „Кастел“, дана 04.06.2011. године са почетком
у 21,00 час, одржаће се концерт
поп групе „Novi fosili“ .

_________________________________________________________

Концерт студената клавира Академије умјетности Бања Лука

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 01. јуна 2011. године са почетком у 20,00 часова одржаће се Концерт студената клавира Академије умјетности
Бања Лука
.
Катедра за клавир.

 

Program: LIST, RAHMANJINOV

F.Liszt:Godine hodočašća-Švajcarska
La Chapelle de Villiame Tell

Andrea Maksimović, klasa prof.N.Popović

Vallee d*Obermann

Sonja Bobrek, klasa prof. N.Popović

Rahmanjinov: Muzički momenti op.16
br.3,4, 5 i 6

Sonja Marković. klasa prof. N. Popović / I nagrada na takmičenju u Bijeljini maja 2011./

Liszt: Un sospiro
Legenda br.2 „Sv Franja Paulski hoda po talasima“

Milica Blaženović, klasa prof.V.Cvijić

Sonata-fantazija“Posle čitanja Dantea“

Milan Savić,klasa prof. V.Cvijić

Rahmanjinov: Tri komada iz ciklusa op.11

Sonja Marković i Sonja Bobrek, klavirski duo, kamerna klasa prof. B.Jašić-Radovanović
/I nagrada na takmičenju u Bijeljini maja 2011./

Улаз слободан

______________________________________________________________

Одгођен концерт Вањушке Мартиновић

Концерт Вањушке Мартиновић, клавир, који се требао одржати 31.05. 2011. године (уторак) у Концертној дворани Банског двора у 20 часова, одгођен је због болести а одржаће се 15.09. 2011. године – четвртак.

________________________________________________________________

Одгођена промоција књиге „Слутим прах и пепео“ Слободана Бошковића

Промоција књиге Слутим прах и пепео Слободана Бошковића која се требала одржати у Вијећници Банског двора дана 31.05. (уторак) са почетком 19,00 часова  је одгођена.
Учесници су требали бити: Небојша Иваштанин, Никола Вуколић и аутор; а стихове је требао казивати Драгослав Медојевић Меша

____________________________________________________________________

Програм за МАЈ 2011. године

03. 05. (ут.) – Вијећница у 19 часова
Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука
Улаз слободан

05.05. (чет.) – Мали изложбени салон у 19 часова
Отварање изложбе радова професора
са Meтрополитан факултета из Београда
Изложба је отворена до 17.05.2011. године
Улаз слободан

09.05. (пон.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт – Музика Клода Болдинга
Соња Чуле, флаута
Динко Благојевић, клавир
Дејан Ђорђевић, контрабас
Дејан Тркуља, бубњеви
Улаз слободан

11.05. (сри.)- Вијећница у 19 часова
Промоција књиге Песме које нисам преболео Ранка Прерадовића
Учествују: Војо Тривуновић, Бошко Ж. Поповић, Горан Михајловић и аутор
Улаз слободан

12.05. (чет.) – Вијећница у 19 часова
Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука
Улаз слободан

13.05. (пет.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука,
Музичке школе „Мокрањац“ Пожаревац и
Музичке школе Кајзерслаутерн
Улаз слободан

16.05. (пон.) – Вијећница у 19 часова
Промоција књиге Антуна Милетића
Улаз слободан

17.05. (ут.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт- Марија Мисита, виолина
Динко Благојевић, клавир
Улаз слободан

18.05. (ср.) – Вијећница у 19 часова
Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука
Улаз слободан

19.05.(чет.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт Бањалучка филхармонија

19.05. (чет.) – Велики изложбени салон у 19 часова
Отварање изложбе радова студента
бањалучке Академије Умјетности Маријана Марића
Изложба је отворена до 10.06.2011. године.
Улаз слободан

20.05. (пет.) – Вијећница у 19 часова
Концерт Женски хор „Лира“ Бања Лука
Улаз слободан

23.05. (пон.) – Концертна дворана у 20 часова
Концерт професора Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука
Улаз слободан

23.05. (пон.) – Вијећница у 19 часова
Промоција књиге Позоришни живот, живот позоришта Луке Кецмана
Учествују: Небојша Ромчевић, Зоран Ђерић и аутор
Улаз слободан

27.05.(пет.) – Концертна дворана у 20 часова
Годишњи концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“
Улаз слободан

27.05. (пет.) – Вијећница у 19 часова
Промоција књиге Било једном једно вријеме Светозара Пуцара
Учествују: Миљко Шиндић, Живко Вујић и аутор
Улаз слободан

31.05. (ут.) – Концертна дворана у 20 часова
(
отказан због болести за 15.09.2011. године – четвртак)
Концерт Вањушка Мартиновић, клавир
Улаз слободан
/ОТКАЗАНО

31.5. (ут.) – Вијећница у 19 часова
Промоција књиге Слутим прах и пепео Слободана Бошковића
Учествују: Небојша Иваштанин, Никола Вуколић и аутор; стихове казује
Драгослав Медојевић Меша /ОТКАЗАНО

ОРГАНИЗАТОР ЗАДРЖАВА ПРАВО ИЗМЈЕНЕ И ДОПУНЕ ПРОГРАМА

________________________________________________________________

Скупштина Женског рукометног клуба Борац Бања Лука

Вечерас, 30. маја 2011. године у Вијећници Банског двора – Културног центра, Бања Лука, одржаће се Скупштина Женског рукометног клуба Борац Бања Лука са почетком у 18,00 часова.

____________________________________________

Промоција књиге „Било једном једно вријеме“

У Вијећници Банског двора – Културног центра, Бања Лука, дана 27. маја 2011. године (петак), са почетком у 19,00 часова одржаће се промоција књиге
„Било једном једно вријеме“ аутора Светозара Пуцара.
О књизи ће говорити Живко Вујић и Миљко Шиндић.

 

 

 

Улаз слободан

_______________________________________________________________

Музичка школа „Владо Милошевић“ Бања Лука одржаће Годишњи концерт ученика основне и средње школе

Музичка школа „Владо Милошевић“ Бања Лука одржаће Годишњи концерт ученика основне и средње школе.
Концерт ће се одржати у Концертној дворани Банског двора у петак, 27. мај 2011. године са почетком у 20 часова.

На концерту ће бити изведен сљедећи програм :

МЈЕШОВИТИ ХОР СРЕДЊЕ ШКОЛЕ
Б. ДОНАТИ: ГАЉАРДА
Б. ПОПОВИЋ: НИШАВСКО ОРО
Диригент: мр. Радиша Рачић

ТРИО: ИРИНА ШОБАТ – волина,
СТОЈАНА ПАЖИН – тамбура  и   ИГОР БОЖАНИЋ -клавир
Е. ГРАДЕСКИ: РЕГТАИМ „МОРОЖЕНОЕ“
Класа: Каурин – Јанчић – Новаковић

СТЕЛА ЊЕЖИЋ -клавир
В. ЏИЛОК: ФРАНЦУСКА ЛУТКА – СКИЦА ЈЕСЕНИ
Класа : Дијана Зрнић

САРА ВУЈАНОВИЋ – флаута
В. А. МОЦАРТ: АЛЕГРЕТО
Класа: Сања Матановић,
Клавирска сарадња: Владо Данић

ДУЊА ЈАЊИЋ – клавир
Ј.С.БАХ: МЕНУЕТ  ге – мол
Класа : Мелина Самуровић

МАША БРУЈИЋ – обоа
С.МАЈКАПАР: ВАЛЦЕР
Класа Вероника Антуновић Марић,
Клавирска сарадња: Владо Данић

СРЂАН  ПАЖИН  – труба
Т. СУСАТО: РОНДО и САЛТАРЕЛО
Класа: Александар Самарџић
Клавирска сарадња: Владо Данић

АЊА ВИДОВИЋ – тамбура
Н.БАКЛАНОВА: МАЗУРКА
Класа: Смиљана Јанчић
Клавирска сарадња: Владо Данић

ФИЛИП ВУЧЕНОВИЋ – саксофон
Ј. КРИГЕР: МЕНУЕТ
Класа Борис Дукић, Клавирска сарадња: Владо Данић

ЂОРЂЕ ЛЕПИР – хармоника
КУЛАУ: СОНАТИНА
Класа: Рада Видовић Мијић

ДАНИЛО ДАНЧИЋ – гитара
М. ЂУЛИЈАНИ: АЛЕГРЕТО оп. 100 бр. 11
Класа: Александар Рађеновић

САРА КЕСИЋ – клавир
Ф. ШОПЕН: ВАЛЦЕР оп. 70  еф – мол
Класа: Дијана Зрнић

ЖЕЉКО ИЛИЋ – хармоника
ДЕРБЕНКО: ВАРИЈАЦИЈЕ НА РУСКУ ТЕМУ
Класа: Саво Човичковић
АНДРЕЈ КЛИНЦОВ – клавир
Ф: ШОПЕН : ФАНТАЗИЈА – ЕМПРОМПТИ  оп. 66 цис –мол
Класа : Дијана Зрнић

ДАВИД ВРХОВАЦ – клавир
И. БАЈИЋ: ИГРА
Класа : Маја Грумић

ДЕАНА СИМИЋ – флаута
М. ЛОГАР: ПАСТОРАЛА
Класа: Сунчица Лончар

ЛУКА РАДМАНОВИЋ- гитара
Ј. ЈОВИЧИЋ: МАКЕДОНСКА РАПСОДИЈА
Класа: Весна Милутиновић

ЈОВАН КОЧИЋ – хармоника
В. ВЛАСОВ: ПАРАФРАЗА НА НАРОДНУ ТЕМУ
Класа: Дамир Јованић

ПЕТРА ГОЛУБОВИЋ – саксофон
А. ПЈАЦОЛА: СЈЕЋАЊЕ НА ЊУЈОРК
Класа: Борис Дукић,    Клавирска сарадња: Владо Данић

АЛЕКСАНДАР ЈОКИЋ  – гитара
М. Д. ПУХОЛ: ПРЕЛУДИЈ ТРИСТОН
Класа: Љиљана Милић

МИЛАНА ПЕРДУВ – клавир
Ф. ШОПЕН: ПОЛОНЕЗА це – мол
Класа : Јасна Ђуровић

ВАЊА КЛИНЦОВ – флаута
Л. ГАНЕ: АНДАНТЕ
Класа: Славица Бобрек
Клавирска сарадња: Владо Данић

НИКОЛА КИЗИЋ – хармоника
Ф. АНЂЕЛИС: ИМПАСЕ   III и  IV став
Класа: Дарко Ружичић

НАТАША  САВИЋ – клавир
СОНАТА КВ 310  а – мол  I став
Класа : Бранка Кузмановић

ОРКЕСТАР ХАРМОНИКА СРЕДЊЕ ШКОЛЕ
СВИТА ЗА ОРКЕСТАР ХАРМОНИКА
IV став – МАСКЕ
Диригент: Дамир Јованић

СЕКСТЕТ ХАРМОНИКА
В. ЗОЛОТАРЈОВ: РОНДО КАПРИЧОЗО
– НИКОЛА КИЗИЋ  – ЈОВАН КОЧИЋ
– ДРАЖЕН ЈУРИНА  – ДРАГАН БРКИЋ ДРАГАН
– НЕМАЊА РАТКОВИЋ – МИРКО МИЛИЧЕВИЋ
Класа: Наташа Гајић

Улаз слободан

_________________________________________________________________

На Тврђави „Кастел“одржаће се концерт групе Београдски синдикат

Група Београдски синдикат одржаће концерт на Тврђави „Кастел“
дана 27. маја 2011. године
(сутра)
са почетком у 21,00 час.

 

__________________________________________________________________

Удружење Ветерана служби безбједности Републике Српске Подружница Крајина

У Вијећници Банског двора – Културног центра, Бања Лука, дана 26. маја 2011. године одржаће се састанак Ветерана служби безбједности Републике Српске – Подружница Крајина.

_________________________________________________________________

У Концертној дворани ЈУ „Бански двор – Културни центар“  Бања Лука, 24. и 25. маја.2011. године са почетком
у 09,00 часова одржаће се

ПЕТА МЕЂУНАРОДНА КОНФЕРЕНЦЈА О ЈАСЕНОВЦУ.


_________________________________________________________________

Промоција књиге „Позоришни живот, живот позоришта“

У Вијећници Банског двора – Културног центра, Бања Лука, дана 23. маја 2011. године одржаће се промоција књиге „Позоришни живот, живот позоришта“ аутора Луке Кецмана.
О књизи говоре:
др Зоран Ђерић, др Наташа Глишћ, др Ненад Новаковић и аутор

 

 

Улаз слободан

____________________________________________________________________

Kонцерт професора Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука у Банском двору

У Концертнoj дворани  Банског двора Бања Лука, дана 23. маја 2011. године са почетком у 20,00 часова одржаће се kонцерт професора Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука.

Улаз слободан

__________________________________________________________________

Прослава матуре Гимназије Бања Лука и Музичке школе
„Владо Милошевић“ Бања Лука

У Банском двору-Културном центру Бања Лука у суботу 21. маја 2011. године, одржаће се прослава матурске вечери ученика Гимназије Бања Лука и ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука.
Ове године бањалучка Гимназија са поносом представља генерацију 2007/2011, гдје је укупнио матурирало 263 ученика у 11 одјељења.

Музичка школа „Владо Милошевић“ Бања Лука, представља генерацију 2007/2011, гдје је укупно матурирало 22 ученика.

ГИМНАЗИЈА БАЊА ЛУКА
Бањалучка Гимназија је једна од најстаријих средњих школа у Републици Српској и уопште од образовних институција у окружењу. Школа има око 1200 ученика у 40 учионица за 4 разреда. У националном програму, на српском језику има три смијера: општи, друштвено-језички, природно-математички, на којима ученик слуша укупно 19 предмета током 4 године. Од јула 2006. године ауторизована је и за држање Диплома програма Међународне матуре.
Више о Гимназији Бања Лука погледајте на сајту
www.gimnazijabl.rs.ba

МУЗИЧКА ШКОЛА „ВЛАДО МИЛОШЕВИЋ“
У част овог великог прегаоца на културном и музичком пољу, некадашњег директора и професора Музичке школе у Бањалуци, школа 23. фебруара 1990. године мијења име и од тада носи име овог великана –  Музичка школа „Владо Милошевић“ Бања Лука.
Данас Музичка школа „Владо Милошевић“ се може похвалити са више од 700 ученика који похађају нижу школу на различитим одсјецима (клавир, гудачки инструменти, дувачки инструменти, гитара, хармоника) и више од стотину ученика средње музичке школе на два образовна профила (музички извођач и музички сарадник).
Настава у Основној и Средњој музичкој школи заступљена је на сљедећим инструментима: клавир, хармоника, гитара, виолина, виола, виолончело,  флаута, обоа, кларинет, труба,  хорна и соло – пјевање. Поред редовне активности ученици и професори школе одржавају бројне концерте, учествују на такмичењима у Бањалуци, Републици Српској, БиХ, Србији и иностранству и на њима остварују изузетно високе умјетничке резултате. Својом богатом умјетничком активношћу Школа и данас понавља и потврђује ону стару народну узречицу: „Странче, кроз Бањалуку не пјевај“!
Више о Музичкој школи „Владо Милошевић“ погледајте на сајту
www.muzicka-skola.org

________________________________________________________________________

Концерт Женског хора „Лира“ у Банском двору

У Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 20. маја 2011. године са почетком у 19,00 часова одржаће се Концерт Женског хора „Лира“ Бања Лука.

ПРОГРАМ:
Narodna pjesma  –  „Lijepa Janja“
Narodna pjesma – „Čudna jada od Mostara grada“
Narodna pjesma – „Emina“
Starogradsa pjesma – „Kod ovako divne noći“
Starogradska pjesma  –  „Sinoć kad je pao mrak“

 

 

Gosti koncerta „Ansambl Zdravka Ćosića“ sa solistima
Instrumentalni splet „Boerka“ – „Ciganski uranak“
Arr.Zdravko Ćosić
Vokalni solista  dr Mirko Ljubanić „A što ćemo ljubav kriti“
Arr.Zdravko Ćosić
Trio: Vulin Dragoslava,Ročenovič Andjelka i Ponjarac Danilo – „Znaš li draga onu šljivu ranku“
Arr.Zdravko Ćosić
Vokalni solista Slobodan Cvijanović – „Ko te ima taj te nema„
Arr.Zdravko Ćosić
Instrumentalni – Madjarski ples br.5
Arr.Zdravko Ćosić

Vokalni solisti:
Zora Kasolović  – „Kraj potoka bistre vode“
Nada  Šunkić i Bogdana Perendija – „Ja ljubim milu“
Nada Vranješ – „A kad tebe ljubit ne smijem“

Zajednički nastup hora i okestra
Starogradska – „Tiho noći“
Starogradska – „Fijaker stari“
Narodna – „Kopa cura vinograd“
Narodna  – „Eleno kerko“

Dirigenti: Vanja Topić i Zdravko Ćosić

__________________________________________________________________________

Концерт Бањалучке филхармоније

У Концертној дворани Банског двора, Бања Лука дана 19.05.2011. године са почетком у 20,00 часова одржаће се концерт Бањалучке филхармоније, са сљедећим програмом.

ПРОГРАМ:
Роберт Шуман:  увертира Херман и Доротеа, Оп. 136
Mässig
Јоханес Брахмс: Мађарска игrа бr. 1, ге мол
Allegro molto
Едвард Григ: Клавирски концерт Оп. 16, а мол
Allegro molto moderato
Adagio
Allegro moderato molto e marcato

СОЛИСТА: Арсен Чаркић
ДИРИГЕНТ: Ванеса Кременовић

Улаз слободан

______________________________________________________________

Обиљежавање јубилеја „100 година биоскопа у Бањој Луци

У Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 19. маја 2011. године са почетком у 19,00 часова одржаће се обиљежавање „100 година биоскопа у Бањој Луци“.

Предавање:
ФИЛМ У БАЊОЈ ЛУЦИ ДО 1918. ГОДИНЕ
доцент Горан Дујаковић мр, Академија умјетности Бања Лука
MORITZ GOTTLIEB И ПОРОДИЦА
доцент Предраг Соломун мр, Академија умјетности Бања Лука
100 ГОДИНА СРПСКОГ ИГРАНОГ ФИЛМА
др Зоран Ђерић, ванредни професор, Академија умјетности Бања Лука

Ове године навршава се 100 година од отварања првог сталног биоскопа у Бањој Луци. Биоскоп под називом „Електро-биоскоп“ у власништву познатог бањалучког драгуљара и јувелира Морица Готлиба, почео је са радом 20. маја 1911. године. Ријеч је о значајном датуму за културу града јер означава стољетни континуитет рада биоскопа у Бањој Луци који траје до данашњих дана.
Догађај ће увеличати и господин Дан Блау из Јерусалема, унук Морица Готлиба.

У сарадњи са Банским двором Бања Лука.

Улаз слободан

___________________________________________________________________________________

IZLOŽBA RADOVA NASTAVNIKA I STUDENATA UNIVERZITETA METROPOLITAN IZ BEOGRADA  „METROPOLITAN ARTS“

Svečano otvaranje  održati će se 5. maja 2011. godine u 19,00 časova u Malom izložbenom salonu Banskog dvora u Banjoj Luci.

Učestvuju: Studenti Fakulteta Digitalnih Umetnosti Univerziteta Metropolitan i
Profesori: Neda Todorović, Vesna Pavlović, Boris Kuzmanović, Milan Miletin, Marina Ilić i Petar Stamenković.

Upoznajući se sa oblašću ilustracije, studenati otkrivaju nove, neuobičajene, ali prvenstveno beskrajno kreativne načine u prikazivanju vlasitih ideja. Shvativši da ilustraciju mogu stvarati različitim odabirom motiva, materijala i tehnika, oni se istovremeno upoznaju sa vlastitim kreativnim i vizuelnim potencijalima, ali i mogućnošću da se te ideje koriste i u drugim oblastima štampanih medija. Ulazeći u oblast ilustracije veoma široko, van sadržaja knjige tj. teksta, ona postaje samostalna, samodovoljna, vizuelno upečatljiva likovna forma. Studenti su na taj način otkrili  jedan širi svet vizuelne kulture ali širi svet vlastitih kreativnih ideja.

Boris Kuzmanović

U organizaciji Banja Luka College i Banski dvor.

_________________________________________________________

Прослава поводом десет година од оснивања Бањалучке берзе

У Концертној дворани Банског двора Бања Лука, дана 18.05.2011. године са почетком у 20,00 часова, одржаће се свечаност поводом десетогодишњице оснивања Бањалучке берзе.

 

Улаз са позивницom

____________________________________________________________

Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука – Лука Радмановић

У Вијећници Банског двора дана 18. маја 2011. године са почетком у 19,00 часова одржаће се концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука.

Лука Радмановић
класа ВЕСНА МИЛУТИНОВИЋ
НА ПРОГРАМУ:

DOMENICONI
BARRIOS
BACH
DYENS
TARREGA
MERTZ

Улаз слободан

_______________________________________________________________

Концерт Марија Мисита и Динко Благојевић

У Концертној дворани Банског двора дана       17. маја 2011. године са почетком у 20,00 часова одржаће се концерт Марија Мисита – виолина, Динко Благојевић-клавир.

 

 

 

 

 

Улаз слободан

________________________________________________________________

Промоција књиге „Битка за човјека у сумраку историје“

У Вијећници Банског двора Бања Лука, дана 17. маја 2011. године са почетком у 19,00 часова одржаће се промоција књиге „Битка за човјека у сумраку историје“ аутора Јове Космајца.

 

 

 

Улаз слободан

_________________________________________________________

УБИЈЕНИ У КОНЦЕНТРАЦИОНОМ ЛОГОРУ ЈАСЕНОВАЦ 1941– 1945.

У Вијећници Банског двора, дана 16. маја 2011. године са почетком у 19,00 часова одржаће се промоција књиге Антуна Милетића.

Књига је објављена уз помоћ Министарства вера Републике Србије уз благослов епископа Шумадијског Јована и епископа Бањалучког Јефрема, председника Одбора за Јасеновац Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве. 

После више од 60 година откад је престао да постоји Концентрациони логор Јасеновац усташке наци-фашистичке Независне Државе Хрватске, тешко је и помислити, а још теже констатовати, да се не може саопштити колико је у њему убијено људе, жена и деце. Исто тако,није ништа урађено да се документовано и досад утврђени број убијених идентификује, већ се они уписују у „НН “ лица, иако се о њима знају неки подаци. Због тога све до краја ове 2010. године, за време постојања Концентрационог логора Јасеновац од 21. августа 1941. године до краја априла 1945. године вршене процене убијених су од 50.000 до 1.400.000.

О аутору:
Антун Милетић, историчар рођен 30.06.1931. године у Славонском броду, живи и ради у Београду од 28.11.1946. године. Завршио је петогодишње војно школовање, био официр ЈНА до 31.12.1990. године, када је пензионисан у чину пуковника са дужности начелника Архива оружаних снага СФРЈ и са звањем вишег научног сарадника из области војне историје. У јесен 1959. године започео је студије историје. После рада „ Развој НОП-а у Славонији 1941-1943“, премештен је 01.09.1964. године у Војноисторијски институт где је стекао звање вишег научног сарадника из области војне историје. На основу својихкњига и научних радова из историје Другог светског рата у Југославији, посебно на основу књига концентрациони логор Јасеновац I-III, као и на основу звања вишег научног сарадника, Универзитет у Приштини му је признао научни степен магистра историјских наука и одобрио рад на докторској дисертацији „ Вермахт и партизански рат“. Један је од оснивача и председник Удружења за истраживање геноцида и ратних злочина из Београда. Сада је предсједник Саветодавног одбора Института за истраживање Јасеновца у Бруклину.

____________________________________________________________

У Вијећници Банског двора, дана 11.05.2011.године у 19 часова,
одржаће се промоција књиге „Песме које нисам преболео“ аутора Ранка Прерадовића
Учествују: Војо Тривуновић, Бошко Ж. Поповић, Горан Михајловић и аутор

Улаз слободан


_________________________________________________________

IZLOŽBA SLIKA I CRTEŽA ZORANA DIDEKA

U Velikom izložbenom salonu Banskog dvora – Kulturnog centra, dana
21. aprila 2011. godine u 19,00 časova, održaće se otvaranje izložbe slika i crteža Zorana Dideka. Izložba će biti otvorena do 14. maja 2011. godine.

Koncept izložbe koncentrisan je na crtež kao onu vrstu likovnog izražavanja koju je Didek sredinom pedesetih i krajem šezdesetih godina najintenzivnije razvijao, a u određenim periodima povremeno i svesno zapostavljao štafelajno slikarstvo, ali je napravio čak nekoliko crteža „slikarskih“ dimenzija. Tome je doprineo i tromesečni boravak u Parizu 1955. godine.

U crtežima najviše dolazi do izražaja njegova crtačka virtuoznost. Usprkos izuzetno raspršenom opusu, uspelo nam je da evidentiramo više od osamsto Didekovih crteža i skica, koje, iako su samo retke signirane i datirane, sve ubrajamo u Didekov posleratni period. Ako pretpostavimo da opus crteža kod ponovnog evidentiranja može brzo da se popne daleko preko hiljadu, uprkos tome je teško razumljivo da nije sačuvan skoro nijedan crtež iz predratnog i ratnog perioda.

Za Zorana Dideka mogli bismo reći da je nekakav „enfant terrible“ slovenačkog slikarstva. Ako ništa drugo, svakako se ubraja u umetnike koji u likovnim muzejima dobijaju stalne postave svojih radova, a za vreme života imao je najmanje samostalnih izložbi. Tokom izložbi posle smrti, 1977. godine u Lamutovom likovnom salonu u Kostanjevici na Krki i 1980. godine u Modernoj galeriji u Ljubljani, stručna javnost je tvrdila da je Didekovo stvaranje još uvek neistraženo, pa zato nema stručnih zaključaka o njegovom radu i ne nalazi se skoro ni u jednoj od važnijih teoretskih studija o slovenačkom modernom slikarstvu. Kompleksniju analizu Didekovog stvaranja ometao je i paradoks da su kritičari bili suviše opterećeni umetnikovim pedagoško-analitičkim delovanjem, pa su zato birali njegove radove isključivo kroz (njegov) naučni pristup ili baš zbog toga nisu želeli da se bave njime. Didekov pedagoški rad je svakako izuzetno značajan. To je, na kraju krajeva, bilo i usmerenje kojim se kretala njegova karijera već prilikom upisa na Kraljevsku akademiju za umetnost i primenjenu umetnost u Zagrebu 1928. godine.
Međutim, između postupaka teoretske analize i samog intuitivnog kreativnog akta postoji dubok jaz, pa su stvaraoci knjige Zorana Dideka, koja je izašla posthumno, u uvod stavili njegov moto: „Sve se ne može naučiti – suština je prepuštena kreativnoj intuiciji“. I u intervjuu kojem su predstavljeni dobitnici Prešernove nagrade, Didek, već u poznim godinama, na kraju kaže: Slikarstvo ostaje moje prvo i najvažnije delo.“ Zato se slikarstvo Zorana Dideka mora doživljavati kao autonoman deo likovnog izražaja, a uzrok što se autorska poetika nije razvijala potpuno linearno treba, između ostalog, tražiti i u Didekovom širokom dijapazonu kreativnog izražavanja, koji se osim likovne teorije kreće od arhitekture do dizajna, a zajednička tačka mu je težnja ka humanizmu. Drugi važan faktor svakako je vreme u kojem je Didek posle akademije likovno sazrevao i formirao ličnu poetiku izraza, budući da mu godine tik pre Drugog svetskog rata i tokom njega nisu bile sklone, a i period duži od cele decenije nakon rata za njega je bio veoma turbulentan. To su bile godine neprestanog seljenja i mnogih političkih pritisaka koji su takođe ometali uzlet njegovog talenta. Sa druge strane, nekoliko pokazatelja govori da je Zoran Didek u svoje vreme bio važnija karika u slovenačkom umetničkom panteonu nego što je možda danas.
Značajna je karikatura koja je u Zagrebu izašla u časopisu Večer u vreme izložbe Nezavisnih na kojoj među sedam portretisanih članova Didek zauzima centralnu i najvišu poziciju, a oko njega su raspoređeni Stane Kregar, Maksim Sedej, France Mihelič, Zoran Mušič, Karel Putrih i Nikolaj Pirnat. Bez sumnje važi činjenica da je Didek bio izuzetan erudita, što mu je po svedočenju žene Smiljane već u vremenima studija ponekad donosilo određen ugled kod kolega, ali i kod profesora.
Didek je kasnije bio izuzetno omiljen među svojim studentima, uvek spreman na duge debate i stručnu pomoć, a svoju, skoro bismo mogli reći, ulogu gurua za mnoge generacije učvršćivao je briljantnim likovnim analizama, crtajući kredom na školskoj tabli. Te crteže su, navodno, voleli da razgledaju i kolege, članovi profesorskog zbora akademije. Još i danas svi koji su bili sa njim u kontaktu na akademiji govore o njemu samo u superlativima. Didekov talenat za likovno izražavanje u nižim razredima gimnazije je prepoznao već Fran Stiplovšek, a kasnije, u realnoj gimnaziji, i France Ravnikar. Stručno osposobljavanje nastavio je na zagrebačkoj likovnoj akademiji gde su u to vreme studirali skoro svi najvažniji predstavnici kasnijeg slovenačkog posleratnog likovnog stvaralaštva koji su kasnije i činili jezgro kluba Nezavisnih slovenačkih umetnika. Didek je prva dva semestra pohađao u klasi prof. Joze Kljakovića, druga dva u klasi prof. Maksimiljana Vanke, a zadnja četiri u klasi prof. Vladimira Becića. Na njegov likovni razvoj uticali su prvenstveno Tomislav Krizman, koji mu je predavao grafiku, a za detaljnije proučavanje istorije umetnosti pobrinuo se dr Branko Šenoa. Najdublji utisak na Dideka je ostavio Ljubo Babić koji mu je predavao crtanje akta. Didek se posle akademije slikarski angažovao prvenstveno u već spomenutom klubu Nezavisnih, koji je posle izložbe u Jakopičevom paviljonu, uprkos zajedničkim potezima, kritika, zbog individualnih razlika, često delila u tri grupe. Prvu, najmlađu, činili su mladi diplomci zagrebačke akademije, a osim Dideka, tu su bili Zoran Mušič, Nikolaj Omerza, Marij Pregelj i Evgen Sajovic. Preovladavali su pejzaži u kojima je bio očigledan uticaj učitelja, prvenstveno Babića, i praćenje cilja koji su sebi postavili i to direktnim izražavanjem bojama. U periodu Didekovog službovanja na Krku njegovo slikanje je bilo ponešto zapostavljeno.
Aktivirao se nakon povratka u Zagreb, kada se pobliže sprijateljio sa Gabrijelom Stupicom koji je u to vreme i živeo kod njega (u tom periodu Stupica je napravio portret poprsja i celofiguralni portret Dideka). Ponovo ga je motivisala izložba Nezavisnih u Zagrebu 1940. godine, po obimu značajno veća od one u Jakopičevom paviljonu. Nažalost, u ratu je veći deo tog Didekovog opusa nestao u Celju, gdje su u to vreme živeli njegovi roditelji koji su na početku rata bili deportirani u Srbiju. Uprkos želji za povratkom u Sloveniju, premešten je u Sarajevo, što ga je ponovo demoralisalo da slika.
Snažnije se ponovo aktivirao 1943. godine, kada su se on i Smiljana vratili u Zagreb. Slikar Mladenom Veža i on radili su u Vojnom muzeju i Veža mu je pomogao da dođe do malog ateljea u Maksimirskoj 40.
Osim Veže i Dideka tamo su radili i slikari Nevenka Đorđević i Oton Gliha, te kipar Pavao Perić. Umetnici su zgradu sa pet ateljea nazvali „Ta naša mala lađa“ kao direktnu asocijaciju na Picassovu Groupe du Bateau Lavoir u Parizu. Posle rata Didek se vratio u Sloveniju. Ovdje možete pogledati katalog.  DidekBL

Izložba će biti otvorena do 14. maja 2011. godine.

Goran Milovanović

_____________________________________________________

У Концертној дворани Банског двора дана 13. маја 2011. године са почетком у 20,00 часова одржаће се концерт Музичких школа „Владо Милошевић“ Бања Лука,  „Мокрањац“ Пожаревац и Кајзерслаустерн.
Улаз слободан

 

Програм:

МУЗИЧКА ШКОЛА ПОЖАРЕВАЦ

БЕРКОВИЋ: ВАРИЈАЦИЈЕ
НА ПАГАНИНИЈЕВУ ТЕМУ

ЈАНА ЈОКСИМОВИЋ – клавир 4. разред ош.
Класа: Зорана Петровић

ДЕРБЕНКО: СВИТА – ИЗБОР СТАВОВА
ИГОР СТЕВИЋ – хармоника 3. разред ош
Класа: Иван Младеновић

Ј. ПОРЕТ: КОНЧЕРТИНО I
ЗА ТРУБУ И КЛАВИР

МИЛИЦА СПРЕЧАКОВИЋ – труба 4.разред ош.
Класа: МИША БОГДАНОВИЋ –
Клавирска сарадња: Зоран Петровић

Ф. КРАЈЗЛЕР: КИНЕСКИ ТАМБУРИН
КАТА СТОЈАНОВИЋ – виолина 2. разред сш.
Класа: Зоран Вељковић
Клавирска сарадња: Зоран Петровић

М. ПРБАНДА: КИША
НЕВЕНА ЈОСИЋ – сопран  1.разред сш.
Класа: Марта Благојевић
Клавирска сарадња: Зоран Петровић

Г. Ф. ХЕНДЛ: СОНАТА
ЗА ФЛАУТУ И КЛАВИР  Ге – дур
I и II став
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВИЋ – флаута
Класа: Каролина Спречаковић

МУЗИЧКА ШКОЛА БАЊА ЛУКА

Ф. ШОПЕН: ФАНТАЗИЈА – ЕМПРОМПТИ
АНДРЕЈ КЛИНЦОВ – клавир
Класа: Дијана Зрнић

Е. ЛАЛО: Е. Лало : ШПАНСКА СИМФОНИЈА I став
АЉОША ШОЛАК – виолина
Класа: Биљана Радуловић
Клавирска Сарадња: Сања Шеранић

К. СЕНТ САНС: КОНЦЕРТ  ха – мол I став
ЈОВАНА РАЉИЋ – виолина
Класа: Биљана Радуловић
Клавирска сарадња: Сања Шеранић

МУЗИЧКА ШКОЛА КАЈЗЕРСЛАУТЕРН

 

CLAUDE-HENRY JOUBERT: SUITE BAROMETRIQUE
KVARTET FLAUTA

ALEXANDER  TCHEREPNIN: IN THE KITCHEN
KVARTET FLAUTA

МУЗИЧКА ШКОЛА КАЈЗЕРСЛАУТЕРН И БАЊА ЛУКА

 

АНОНИМУС: AIN’ T MISBEHAVIN
OKTET FLAUTA

МУЗИЧКА ШКОЛА БАЊА ЛУКА
Ј. БРАМС: МАЂАРСКИ ПЛЕС БР. 5
KVARTET FLAUTA

П. И. ЧАЈКОВСКИ: ПЛЕС ОЛОВНИХ ВОЈНИКА
(ИЗ СВИТЕ КРЦКО ОРАШЧИЋ)
КВАРТЕТ ФЛАУТА

___________________________________________________________________

У Вијећници Банског двора, дана 12. маја 2011. године са почетком у19,00 и 20,00 часова наступају ученици Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука са сљедећим програмом:

У 19,00 ЧАСОВА

Програм:
КОЛИН: ВЕЛИКА КОНЦЕРТНА ЕТИДА
ГРИГОРИЈЕ ИВАНОВИЋ – обоа
Класа: Вероника Антуновић – Марић
Клавирска сарадња: Сања Шеранић

Х. АРЛЕН: ИЗНАД ДУГЕ
ТИБОР БОЈАНИЋ – труба
Класа: Александар Самарџић
Клавирска сарадња: Владо Данић

РАКИЋ: СТЕПА СВУДА СТЕПА
БОЈАН ГРМУША – хармоника
Класа: Наташа Гајић

Х. ФЕРЕР: ВАЛЦЕР
МИЛОШ ТАДИЋ – гитара
Класа: Сандра Сантрач

РАКИЋ: СЊЕЖАНИНА ИГРА
МАРКО БАБИЋ – хармоника
Класа: Наташа Гајић

К. ДЕБИСИ: МАЛИ ЦРНАЦ
ТЕОДОРА БУТКОВИЋ – клавир
Класа: Милена Шапић

ЛЕВИ: ТАРАНТЕЛА
МАРКО РУЖИЋ – виолина
Класа: Агнеш Лацко
Клавирска сарадња: Владо Данић

Л. ван БЕТОВЕН: ШАЉИВА ПЈЕСМА
МАША БРУЈИЋ – обоа
Класа: Вероника Антуновић – Марић
Клавирска сарадња: Сања Шеранић

Ј.С.БАХ: МАРШ
МИРЈАНА КЕЦМАН – виолина
Класа: Рената Каурин
Клавирска сарадња: Владо Данић

А. ЛЕШХОРН: ЕТИДА оп. 66  бр. 8
СНЕЖАНА НОВАКОВИЋ – клавир
Класа: Мирна Савић – Бањац

В. ВЛАСОВ:  СТЕП
КОЈИЋ ОГЊЕН – хармоника
Класа: Дамир Јованић

ДОЈЧИНОВИЋ: ДЈЕЧЈА СВИТА III и IV став
НИКИЋ НЕНАД – хармоника
Класа: Дамир Јованић

КВАНЦ: КОНЦЕРТ Ге – дур I СТАВ
ВАЊА КЛИНЦОВ – флаута 4.сш
Класа: Славица Бобрек
Клавирска сарадња: Владо Данић

У 20,00 ЧАСОВА

АЉОША ШОЛАК – виолина
Класа: проф. БИЉАНА РАДУЛОВИЋ
Клавирска сарадња:  проф. САЊА ШЕРАНИЋ

Програм
Ј. С. Бах : Партита де – мол- Алеманда
Ј. С. Бах : Партита Е – дур- Прелудиј
Л. ван Бетовен: Романса Еф – дур
Џ. Вилијамс: Тема из филма„Шиндлерова листа“
Ф. Лотка : Серенада
Б. Барток: Румунске игре
Е. Лало : Шпанска симфонија I став
Ј. Динику : Хора стакато

Улаз слободан

__________________________________________________________

Mašta i kreativnost naših domaćih, ali i gostiju dizajnera biće predstavljena banjalučkoj publici 27. i 28. aprila u Banskom dvoru u Banjoj Luci.
U sklopu Nivea BH Fashion Week Banja Luka, 29. aprila, u impozantnom restoranu Aquana održaće se izbor za Best Modela BiH.

Već je poznato da BH FASHION WEEK ove godine nosi naziv NIVEA BH FASHION WEEK po generalnom sponzoru koji je jedan od vodećih svjetskih brendova kozmetičke industrije – NIVEA s više od 500 proizvoda i koji se ubraja među najpoznatije i najuspješnije brandove za njegu kože širom svijeta.

Još 1911. godine NIVEA-in brand bio je pozitivna kombinacija istraživanja, kreativnosti i znanja o poslu. 1890. godine, dr Oscar Troplowitz kupio je fabriku Beiersdorf sa sjedištem u Hamburgu, od osnivača Paula C. Beiersdorfa.
BH FASHION WEEK I BRAND NIVEA
, početkom aprila krenuli su u ostvarenje svog zajedničkog cilja-provisanja mode i estetike. Tako je već iza nas vrhunski projekat NIVEA BH FASHION WEEK SARAJEVO, koji se dogodio u periodu od 02. do 05. aprila i koji je naišao samo na pozitivne kritike.

Domaća renomirana dizajnerica Plamenka Stojić, glavni dizajner modne kuće CARMEN LINE, otvariće 26. NIVEA BH FASHION WEEK.
Najuspješniji domaći modni brend Modna kuća Carmen Line
na 26. NIVEA BH FASHION WEEK BANJA LUKA, predstavlja kolekciju za proljeće-ljeto
2011. godine. Pored elegantnih, senzualnih kreacija za veče, biće predstavljene i kreacije za dan u NEW MARINE stilu, ali i modeli namjenjeni modernoj poslovnoj dami, sa prepoznatljivom notom romantičnog i zavodljivog Modne kuće Carmen Line. Poželjne i ovoga ljeta, Carmen Line, jer dame biraju!
Pored predivne kolekcije modne marke Carmen Line, manekenke će na pisti prošetati i u novim kolekcijama dvije VIP gošće dizajnice iz Srbije i Crne Gore, Maje Marukić i Sanje Matijević, ali odvešće Vas i u svijet modnih dodataka sa torbama Picard i Betty Barclay.
Prva veče u znaku visoke mode!
Uživajte i Vi u  glamuroznoj večeri mode, 27.  i 28. aprila u Banskom dvoru u Banjoj Luci!

Ulaz sa pozivnicom

_______________________________________________________________

Програм за АПРИЛ 2011. године

01.04. (пет.) – Вијећница у 19 часова
„Часопис Носорог
III смејада – Фестивал комичног и критичног
У такмичарском дијелу програма учествују: Гојко Мандић, Живко Вујић, Ернест Бучински, Динко Османчевић (Бања Лука), Живко Ђуза (М. Град), Стеван Стевић (Брчко), Зоран Плавшић (Нови Град), Горан Вуковић (Прњавор) и Милад Обреновић (Рогатица).
О побједницима ће одлучивати жири у саставу: Слободан Јанковић (предсједник), Ранко Прерадовић и Недељко Санчанин (чланови).
Програм ће водити Миладин Берић

04.04. (пон.)  – Велики  изложбени салон у 19 часова
Изложба радова Виктора Вазарелија
Изложба ће бити отворена до 18.04.2011.

04.04. (пон.) -Вијећница у 19 часова
Промоција  књиге Драгана Студена Српски храст горостас
Учествују: Миљко Шиндић, Здравко Кецман и Наталија Чавић

04.04. (пон.) – Концертна дворна у 20 часова
Концерт – Вече Шопена
Динко Благојевић, клавир

05.04.(ут.) – Мали изложбени салон у 19 часова
Изложба радова Јелене Каришик
Изложба ће бити отворена до 30. 04.2011.

05.04.(ут.) – Концертна дворна у 20 часова
Концерт – Наталија Кнежевић, виолина
Марија Шестић, клавир

06.04.(ср.) – Вијећница у 19 часова
Романи и приче Миленка Стојичића
Учествују:Дејан Ђуричковић, Ранко Павловић, Здравко Кецман,
Александра Чворовић и аутор

11.04. (пон.) – Вијећница у 19 часова
Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука

12.04.(ут.) – Вијећница у 18 часова
Концерт ученика Музичке школе „Владо Милошевић“ Бања Лука

12.4. (ут.) – Црвени салон у 19 часова
Промоција Антологије српске поезије на француском језику
Учествују: антологичар и преводилац Борис Лазић,
књижевници: Миљко Шиндић, Ранко Рисојевић, Стеван Тонтић,
Анђелко Анушић, Миленко Стојичић, Здравко Кецман,  Миленко Вујичић

12.04. (ут.) – Концертна дворана у 20 часова
Свечано отварање манифестације „Дани Владе Милошевића“
Концерт оркестра Академије умјетности Универзитета у Бања Луци
Диригент: Огњен Бомоштар

13.04. (ср.) – Вијећница у 19 часова
Промоција 350-е  емисије „Медаљони у времену“  Славка Подгорелца

13.04. (ср.) – Концертна дворана у 20 часова
„Дани Владе Милошевића“
Концерт – Лаура Леваи-Аксин, флаута
Сташа Мирковић-Грујић, харфа

14. 04. (чет.) – Вијећница у 19 часова
Промоција књиге Љиљане Шево
Српско зидно сликарство 18. вијека у византијској традицији
Учествују: Зоран Ракић, Синиша Видаковић и аутор

15.04. (пет.) – Вијећница у 20 часова
„Дани Владе Милошевића“
Вече савремене музике
Дјела студената смјера за композицију Академије умјетности Бања Лука

16.04.( суб.) – Концертна дворана у 20 часова
„Дани Владе Милошевића“
Концерт студената  Академије умјетности у Бања Луци

20.04. (ср.) –  Концертна дворана у 20 часова
Свечано затварање  манифестације „Дани Владе Милошевића“
Концерт оркестра и хора Академије умјетности Бања Лука
Диригент: Немања Савић

21.04. (чет.) – Велики изложбени салон у 19 часова
Изложба слика и цртежа Зорана Дидека
Изложба ће бити отворена до 14. маја 2011.

27.04. (ср.) – Вијећница у 19 часова
Промоција књиге Камен и ријеч Жарко Шарић
Учествују: Зорица Турјачанин, Ненад Новаковић, Бранка Саничанин

27.04. (ср.) – Концертна дворана у 20 часова
BiH FASHION WEEK

28. 04. (чет.) – Вијећница у 19 часова
Промоција Гласника бр. 3 Архива Републике Српске

28.04. (чет.) – Концертна дворана у 20 часова
BiH FASHION WEEK

ОРГАНИЗАТОР ЗАДРЖАВА ПРАВА  ИЗМЈЕНЕ  И ДОПУНЕ ПРОГРАМА

__________________________________________________________________

Удружења архивских радника Републике Српске

Бањалука, Вијећница Банског двора, четвртак 28. април 2011. године у 19 часова
Учесници: Душан Поповић, мр Бојан Стојнић, мр Горан Латиновић,
мр Жељко Вујадиновић и мр Фикрет Миџић

Удружења архивских радника Републике Српске има част да Вас позове да присуствујете свечаној промоцији трећег броја научно-стручног часописа „Гласник Удружења архивских радника Републике Српске“ која ће се одржати у Вијећници Банског двора, дана 28. априла 2011. године са почетком у 19,00 часова.

Улаз слободан

_________________________________________________________________

Промоција књиге КАМЕН И РИЈЕЧ Жарка Шарића

Бански двор-Културни центар, Вијећница, сриједа, 27.4.2011. године
у 19 часова,
Учествују: Зорица Турјачанин, Ненад Новаковић и аутор

Текстове читају: Јадранка Мудреновић и аутор
Гост: Сунчица Лончар, флаута
Водитељ: Бранка Санчанин

О аутору:
Рођен у Ножичком, општина Србац 1944. године.
Објавио је књигу прозе: Претежно добри људи
Романе: Рат у Липорашћу; Квареж нарави и Збогом, гварнери
Сладолед на асвалту, приче за дјецу Шашава школа, роман за дјецу
Добитник је неколико награда и признања у БиХ и Србији ( награда фондације „Драгојло Дудић“ и награда „Фра Грго Мартић“) .

О дјелу:
Камен и ријеч представља скуп текстува које је током година Ж. Шарић објављивао у дневним гласилима РС
(8 текстова објављено у часопису „Крајина“, прим. Ж.Ш.)
Новински миље и конкретност садржаја преузетих из ближег и даљег животног окружења упућују (на први поглед) на фељтонски или репортажни карактер ових проза које плијене ширином интереса, селективним ракурсом, сугестивношћу казивања, богатством и прецизношћу језичког израза, рукописом који у себи скрива потезе расног приповједача.

Tо није чудо кад се зна да је Шарић успјешни књижевни стваралац, приповједач и романсијер за дјецу и одрасле, човјек широке културе и одњегованог стила.
(из рецензије проф. др Зорице Турјачанин)

У сарадњи ИГП „Бесједа“ и Бански двор-Културни центар
Бања Лука

Улаз слободан

______________________________________________________________

Промоција књиге ПРИЧАЈ МИ ЛАЗАРЕ Мирослава Кусмука

Бански двор-Културни центар Бања Лука, Вијећница,
уторак, 26.4.2011.године у 19 часова
Учествују: Младен Шукало, Душко Певуља, Саша Копања и аутор

О аутору:
Мирослав Кусмук рођен је 1970. године у Сарајеву.
Пише прозу, објављивао је у часописима „Књигомат“ и „Босанска вила“.
Објавио је роман „Вук“ ( Бесједа Бања Лука/Принцип прес Београд)
Издавач романа „Причај ми Лазаре“ у Бања Луци су Независне новине, а у Београду „Моно и Мањана“ .

О дјелу:
Роман “Причај ми Лазаре“ прича је о младићу Јовану, избјеглици из Босне, који је у Београд стигао послије последњег рата и продаје новине испред Палате Албанија. Ту среће старца Лазара Крстића који му прича своју причу, предаје дио свог завјета, а Јован му помаже да га оствари.

„Ово је прича о људима који знају да воле и да дају. Обично човјек не воли помоћ, нити да је тражи, јер не жели да има свједоке своје слабости. Зато тако често људи не воле оне који су им помогли, зато жртва почиње да мрзи свог спаситеља.
Причај ми Лазаре, није прича о таквим људима, него о оним другим, онима који имају снагу и знају да се понашају другачије и људскије“, рекао је Кусмук.

У сарадњи  Независне новине Бања Лука и Бански двор – Културни центар Бања Лука.

________________________________________________________________

Отворена изложба дјела Виктора Вазарелија

У Великом изложбеном салону Културног центра Бански двор, 04. априла,  отворена изложба дјела мађарског умјетника Виктора Вазарелија из колекције Тибора Чепеија из Будимпеште.

Ова изложба је заједнички пројекат Града Бања Лука и Амбасаде Мађарске у БиХ, уз партнерство Амбасаде Француске – поводом предсједавања Мађарске ЕУ.

Виктор Васарели (1906-1997.) сматра се једним од најзначајнијих стваралаца 20. вијека. Признат је као предводник Оп-арт покрета, а његове иновације у домену боје и оптичких илузија имале су снажан утицај на многе савремене умјетнике. Вазарели је рођен 1906. године у Печују, у Мађарској. Након што је завршио основно образовање, 1925. године започео је студије на Подолини-Волкман Академији у Будимпешти; 1928. године прешао је на Академију Мухелy, познатој и као Будимпештански Баухаус. Детаљније о животу и дјелу Виктора Вазарелија можете погледати овдје.(ставити каталог Виктора Васарелија)
Замјеник шефа мисије Мађарске у БиХ, Лајош Кохари казао је да је ова изложба уприличена поводом предсједавања Мађарске Европској Унији у првих шест мјесеци ове године. Он је истакао да изложба представља заједнички пројекат Града Бања Лука и Амбасаде Мађарске у БиХ, уз партнерство Амбасаде Француске.
Тибор Чепеи, један је од највећих колекционара Васарелијевих дјела који је и уступио дио колекције Амбасади Мађарске за ову изложбу, рекао је да умјетност живи у људима, исто као што живи жеља за музиком и ритмом. Он је навео да су у Банском двору изложене 61 слика и 11скулптура.

Вазарели се сматрао Мађаром, иако је већину живота провео у Француској.

Изложба у Банском двору ће бити отворена до 18. априла.

_______________________________________________________________

Од 12. до 20. априла – „Дани Владе С. Милошевића“

Концерт Симфонијског оркестра Академије умјетности Бања Лука са солистима

У уторак, 12. априла у 20 часова биће отворена традиционална музичка манифестација „Дани Владе С. Милошевића“. Концерт ће бити одржан у Концертној дворани Културног центра Бански двор.

Наредног дана, у сриједу, 13. априла, биће уприличена промоција магистара и дипломираних студената Академије умјетности Универзитета у Бањој Луци, а исти дан у 18 часова биће отворена изложба фотографија Сање Драгичевић, студента Академије умјетности и изложба Свјетског бијенала студентских плаката.

Научни скуп под називом „Владо С. Милошевић – етномузиколог, композитор и педагог“ биће одржан 15. априла. Комплетан програм манифестације „Дани Владе С. Милошевића“, која ће трајати до 20. априла, можете погледати овдје.

_________________________________________________________________

Промоција књиге Љиљане Шево

Бања Лука, Бански двор – Културни центар, Вијећница, четвртак, 14.4.2011.године  у 19 часова.
СРПСКО ЗИДНО СЛИКАРСТВО 18.ВИЈЕКА У ВИЗАНТИЈСКОЈ ТРАДИЦИЈИ. Учествују: Зоран Ракић, Синиша Видаковић и аутор

О аутору Љиљана Шево
Завршене дипломске студије:
Филозофски факултет у Београду, Оделење за историју уметности, Катедра за историју уметности југословенских народа средњег века,  дипломски рад „Вишефигурални призори на рељефима стећака“
Завршене магистарске студије:
Филозофски факултет у Београду, Оделење за историју уметности, тема „Манастир Ломница“, 1995. године,

Одбрањена докторска теза:
Филозофски факултет у Београду, Оделење за историју уметности, тема „Српско зидно сликарство XVIII вијека у византијској традицији“, 2001. године,
Oд 2006. године запослена на Академији умјетности Универзитета у Бањалуци у звању ванредног професора за предмет Историја умјетности.
Стипендије:
Као корисник  Fulbright стипендије у току 2004-2005. Године обавила постдокторска истраживања на универзитету Princeton у Сједињеним Америчким Државама; тема истраживања – Сликарство XVIII вијека у византијској традицији на Балкану

Објављене књиге:
• Манастири и цркве брвнаре Бањолучке епархије, Бањалука 1996, (Monasteries and wooden churches of Banja Luka Eparchy, Banja Luka 1998),
• Урбанистички развој Бање Луке (са М. Гвозденовићем, Д. Ступар, Ј. Кадић, М. Окиљ, З. Падежанином и Љ. Срдић), Бања Лука 1996,
• Манастир Ступље (са групом аутора), Бања Лука 1998,
• Манастир Ломница, Београд 1999,
• Манастир Гомионица, Бања Лука 2002,
• Православне цркве и манастири у Босни и Херцеговини до 1878. године,
Бања Лука 2002,
• Културна баштина Републике Српске, Нови Сад 2003,
• Приручник за полагање стручног испита за туристичког водича ( са А.
Ђурић, Љ. Прерадовић, З. Пејашиновић, М. Вукић) Бањалука 2006,
Министарство трговине и туризма, Туристичка организација Републике
Српске,
• Српско зидно сликарство 18. вијека у византијској традицији, Бањалука
2010,
• Ајша Софтић, Љиљана Шево, Јајце у народној предаји, Јајце 2010

О дјелу:
Књига је резултат вишегодишњих теренских и архивских истраживања. Тридесетак цркава са сачуваним зидним сликарством рађеним у 18. вијеку у византијској традицији налазе се на веома широком простору на којем је у том вијеку живио српски народ –  од Румунског Банта до Боке Которске и од сјевера Мађарске до Хиландара. Припрема и истраживања су подразумјевали боравак у манастиру Бездину код Арада, Шемљугу код Темишвара, Српском Ковину код Будимпеште, Месићу код Вршца, Враћевшници и Драчи код Крагујевца, Пелинову и Мркови у Боки, Добрићеву, Никшићу. Српски национални корпус тог времена подијељен је на већи дио који живи на територији конзервативне Османске империје и онај који се послије такозване велике сеобе нашао на простору европског просвијећеног Хабзбуршког царства. Наравно да су ове околности битно утицале на стваралаштво, али је заједнички именилац за све, овом студијом обухваћене цјелине зидног сликарства, оданост старој византијској  ликовној пракси. Она дјелује анахроно у односу на токове ликовне продукције Европе тог раздобља, али је српским наручиоцима гарантовала очување православности, које је једнако било угрожено и под Османлијама и под Хабзбурзима, а које је поистовјећивано са националним идентитетом.

_________________________________________________________________

 

 

 

 

 

Share