У Концертној дворани Банског двора од 01. до 03. октобра 2015. године одржаће се VI Балкански конгрес артроскопије, спортске трауматологије и хирургије кољена. На Конгресу се очекује преко 200 еминентних стручњака из ове области са подручја цијелог Балкана и више европских земаља.
Изложба посвећена стогодишњици постојања ортопедије у Бања Луци, аутора Бојана Стојнића биће отворена истог дана у Црвеном салону Банског двора.
***
Оснивање Завода омогућено је постојањем новоизграђене монументалне зграде дјечијег сиротишта у самостану Траписта у Делибашином селу код Бањалуке и постојањем самостанске амбуланте са малом резервном апотеком у којој је, као љекар и апотекар за вријеме аустроугарске владавине, радио Штефан Габер (1841–1917), назван у самостану отац Бернардинус (Stephan Gaber о. Bernardinus), који је локално становништво лијечио бесплатно, дајући болесницима лијекове и завоје „све за севап“. Значајнију улогу у оснивању Завода имао је почетак Првог свјетског рата и велики број инвалида које је он произвео, а за које је аустроугарска војна власт успоставила Ортопедски завод 1915.
Од оснивања, под именом Ортопедски завод „Марија Звијезда“, Завод је више пута мијењао називе и дјеловао у више различитих друштвенополитичких и државноправних оквира до данашњег Завода за физикалну медицину и рехабилитацију „Др Мирослав Зотовић“ у Бањалуци. Под кровом овог Завода настала је у септембру ратне 1915. године „резервна болница царског и краљевског војног заповједништва у Сарајеву“, односно Ортопедски завод „Марија Звијезда“ (K. u. k. Reservespital Banjaluka, Orthopädische Anstalt „Mariastern“), који је са незнатним прекидима опстао до данас, а уз који су, непосредно и нешто даље, настали бројни нови објекти и одјељења, службе, амбуланте, кабинети и лабораторије, а мало даље, у Слатини, бања и купатила. Најприје је лијечио аустроугарске рањене војнике, а послије њих инвалиде из Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, социјалистичке Југославије, а данас, захваљујући својој стручности и опремљености, лијечи и опоравља, кроз процес свеобухватне медицинске рехабилитације и ортопедске хирургије, све оне који имају потребу за здравственом помоћи, не само из Републике Српске већ и из шире околине. Захваљујући првенствено стручности љекара из аустроугарског и југословенског времена, а посебно данас, у Републици Српској, Завод је стално успјешно лијечио болеснике.
Од свог настанка и стогодишњег трајања до данас, у Републици Српској, Завод за физикалну медицину и рехабилитацију „Др Мирослав Зотовић“ стасао је у значајaн здравствени центар. Пролазећи кроз распад југословенске државе 1991–1992. и грађански рат у Босни и Херцеговини 1992–1995, у којем је издржао многа ратна искушења, Завод је у поратном времену до данас постао медицинска установа за понос Републике Српске.