У Вијећници Банског двора 23. децембра 2014. године (уторак) у 18,00 часова биће промовисана могографија и приказан документарни филм „Србија и Браничево у Великом рату 1914-1918“.
У Великом изложбеном салону 23. децембра 2014. године (уторак) у 19,00 часова биће отворена изложба архивских докумената „Србија и Браничево у Великом рату 1914-1918“.
Изложба архивских докумената,
монографија и документарни филм
„Србија и Браничево у Великом рату 1914–1918“
Историјског архива Пожаревац и Војног архива Министарства одбране Републике Србије у Бањалуци
Пројекат „Србија и Браничево у Великом рату 1914–1918“ се састоји од изложбене поставке (изложбе архивских докумената), виртуелне презентације, каталога, афиша, монографије и документарног филма.
Изложба архивских докумената „Србија и Браничево у Великом рату 1914–1918“
Изложбена поставка „Србија и Браничево у Великом рату 1914–1918“ обухвата 50 паноа на којима су представљени, тематски и хронолошки, битни моменти из велике епопеје српског народа према архивским документима и фотографијама из фундуса Историјског архива Пожаревац и Војног архива Министарства одбране Републике Србије, као и одабиром фотографија из Војног музеја у Београду и Програмског архива Радио-телевизије Србије. Већи дио докумената и фотографија по први пут су представљени јавности.
Изложбена поставка састоји се из два дијела. Први дио састоји се из 11 поглавља:
- Почетак Свјетског рата и операције српске војске у 1914.,
- Србија и њена Војска у ратној 1915.,
- Савезници и Србија 1914–,
- Рехабилитација и реорганизација Војске Краљевине Србије на Крфу,
- Савезничке медицинске мисије,
- Лијечење Српске војске,
- Српска војска на Солунском фронту,
- Хероине Првог свјетског рата,
- Добровољци у Српској војсци и њихов долазак на Солунски фронт,
- Пробој Солунског фронта,
- Губици Српске војске у Првом свјетском рату,
Други дио изложбе посвећен је учешћу житеља Браничевског округа у рату:
- Српска војска у Браничевском крају до „Макензенове“ офанзиве,
- Ваздухопловна команда у Пожаревцу 1915.,
- Макензенова офанзива 1915.,
- Окупација Пожаревца и Браничева,
- Повратак избјеглица у порушене куће,
- Браничевски одред на Солунском фронту,
- Ослобођење Пожаревца и околине.
Изложбу прати виртуелна презентација, афиш и каталог. Легенде изложбе, афиш и каталог изложбе приређени су двојезично – српски и енглески, обезбјеђујући бољу доступност архивских докумената и фотографија јавности, а издавач је Медија центар „Одбрана“ Министарства одбране Републике Србије.
Монографија „Србија и Браничево у Великом рату 1914–1918“
Монографија „Србија и Браничево у Великом рату 1914–1918“ на научно утемељен начин и на основу дванаестомјесечног истраживања архивске грађе у Историјском архиву Пожаревац и Војног архива Министарства одбране Републике Србије, као и у Програмском архиву РТС-а и Војном музеју у Београду, доноси радове групе аутора који прате историјске догађаје у Србији од 1914. до ослобођења 1918. године, али и приче из окупиране Србије, Браничевског округа, Пожаревца… Монографија је такође припремљена двојезично, презентујући широј јавности резултате истраживачког рада ауторског тима Историјског архива Пожаревац, Војног архива Министарства одбране Републике Србије и Института за савремену историју из Београда.
Документарни филм „Србија и Браничево у Великом рату 1914–1918“
Пројекат „Србија и Браничево у Великом рату 1914–1918.“ је заокружен документарним филмом који на веома доступан, јасан начин доноси причу од извршења атентата у Сарајеву до почетка Првог свјетског рата, преноси сву трагедију рата до надчовјечанске снаге показане при ослобађању Србије и територије јужнословенских народа, до потписивања мира. У трајању од 33 минута и монтиран двојезично – на српском и енглеском језику, доноси и инсерте из аутентичних документарних филмова из фундуса Програмског архива РТС-а и нит архивских докумената и фотографија из фундуса Војног архива Министарства одбране Републике Србије и Историјског архива Пожаревац. Поштујући међународне прописе, документарни филм „Србија и Браничево у Великом рату 1914–1918.“ носи ИСАН кодификацију и ЦИП идентификацију Народне библиотеке Србије
Носиоци пројкта „Србија и Браничево у Великом рату 1914–1918“ су Архив Републике Српске и Историјски архив Пожаревац.