Концерт ВЕЧЕ БАЊАЛУЧКИХ ДИВА – СЊЕЖАНА САВИЧИЋ СЕКУЛИЋ (сопран) ДУЊА СИМИЋ (сопран) и НАТАША ЈОВИЋ ТРИВИЋ (мецосопран) исимфонијског оркестара БАН СВЕТИСЛАВ ТИСА МИЛОСАВЉЕВИЋ којим ће дириговати Бранка Радошевић Митровић одржаће се 12. новембра (субота) 2022. године у 20.00 часова у Концертној дворани Банског двора.
Улазнице за концерт по цијени од 10 КМ моћи ће се купити од сриједе 2. новембра на билетарници Банског двора сваким даном осим викендом, у периоду од 12.00 до 18.00 часова.
СЊЕЖАНА САВИЧИЋ СЕКУЛИЋ, сопран,првакиња је Опере Националног театра у Београду.
Средњу музичку школу „Владо Милошевић“ завршила је у Бањалуци. Основне и постдипломске студије завршила је на Факултету музичке уметности у Београду у класи професора Радмиле Смиљанић.
Своје прве солистичке кораке је направила у хору СПД Јединство из Бањалуке.
Соло пјевање почиње да учи са 22 године, а већ са 25 је наступила у Народном позоришту, гдје је дебитовала са главном улогом Ђилде у Вердијевом Риголету. Исте године, успјешно дебитује на сцени Опере и театра Мадленианум, такође са главном улогом Каролине, у Сметаниној опери Две удовице.
Лауреат је и први добитник престижне награде „Оскар Данон“, коју је додијелило Народно позориште за врхунске умјетничке креације. Добитник је годишње награде Народног позоришта за изузетан умjетнички допринос репертоару у сезони 2010/2011. Први је добитник награде „Музика Класика“ најуспјешнијем женском извођачу године, као и први добитник награде УМУС, најуспјешнијем младом умјетнику. Плакета Града Бањалука младима за изузетне резултате у области културе.
Лауреат је међународних такмичења соло пјевача као што су: „Никола Цвејић“, ,,Обзорја на Тиси‘‘ и такмичења „Музичка омладина“ у Београду, где су јој истовремено додељене четири награде – први пут у историји такмичења. Слиједи награда на такмичењу „Ада Сари“ у Пољској, као и награде „Бисерке Цвејић’’ најуспјешнијем студенту одсјека Соло пјевање. Добитница ,,Златне значке‘‘ Културно-просветне заједенице Србије. Стипендиста Гилдхол школе за музику и драму у Лондону. Уручена јој је специјална ,,Јубиларна Повеља‘‘ за изузетан дугогодишњи умјетнички допринос Опери и театру Мадленианум, поводом 20 година њиховог успјешног постојања и рада. Усавршавала се у Бечу, као стипендиста ЦЕЕ Музиктеатра. Имала је част да ради са свјетски признатим умјетницима, укључујући оперске продукције и концерте. Наведена сарадња крунисана је свечаним концертом у Бечкој државној опери 2009. године. Сњежанина богата каријера обухвата наступе на многобројним свјетским сценама: Карнеги хол (Њујорк), Сала Гаво (Париз), Александрински театар (Петроград), Национални театри у Екатеринбургу, Брну, Марибору, Букурешту, Темишвару, Загребу, Сплиту, Скопју, затим концерти у Риму, Будимпешти, Амстердаму, Бостону, Лондону, Новом Саду, Подгорици, Бањалуци, Сарајеву…
Остварила је више од 30 главних улога у операма као што су Травијата, Лучија од Ламермура, Боеми, Чаробна фрула, , Фигарова женидба, Гиани Скики, Хофманове приче, Љубавни напитак, Заљубљен у три наранџе, Анжелика, Севиљски берберин, Дон Пасквале, Дон Гиовани, Риголето, Мандрагола, Орфеј и Еуридика…
Тренутно припрема улогу Лиу у представи Турандот, у матичној кући.
У Позоришту на Теразијама је стални гост посљедњих пет година у мјузиклу Фантом из Опере, као и стални гост на сцени театра Мадленианум.
Остварила је снимке за дискографску кућу „Mandala – Harmonia Mundi“у Паризу изводећи дјело „Крхотине леда“ Ивана Јевтића. Компакт диск је оцјењен највишим оцјенама критика.
На свом репертоару има преко 40 вокално-инструменталних дјела које је изводила са бројним оркестрима у земљи и иностранству.
Сарађивала је са истакнутим диригентима из земље и свијета: Хозе Кољадо, Оливије Гранжан, Сперанца Скапући, Клаудио Вандели, Силвио Барбато, Урош Лајовиц, Младен Јагушт, Александар Марковић, Иван Репушић, Даринка Матић-Маровић, Владимир Крањчевић, Бојан Суђиц, Марко Боеми….
Имала је част да наступа као гост на солистичком концерту оперске диве Монсерат Кабаље, одржаном 2011. године у Београдској Арени.
Десет година је радила као професор на Академији Умјетности Универзитета у Бањалуци (2001-2011), а од 2017. године је гостујући професор на Факултету савремених уметности у Београду.
ДУЊА СИМИЋ, сопран је умјетница која својим пјевачким умијећем и љепотом гласа више од двије деценије увијек обрадује како инострану, тако и домаћу публику, дарујући јој веома атрактивне концерте и нове оперске улоге.
Рођена је у Бањој Луци, гдје стиче основе свога музичког образовања, а затим дипломира, те магистрира у класи проф. Радмиле Смиљанић на Факултету музичке уметности у Београду. Још као веома успјешан студент била је добитница великог броја награда,од којих су најзначајније награде “Аните Мезетове” и “Данице Мастиловић”. Након њеног успјешног уласка и стицања повјерења на професионалном умјетничком подијуму, Факултет је ангажује у настави као асистента на Катедри за соло пјевање.
У периоду од 1994. до 1999. године је солиста Опере Народног позоришта у Београду, гдје је отпјевала велики број представа и улога првог сопранског фаха, попут Памине, Микаеле, Мими, Адријане Лекуврер, Цио Цио Сун, Дездемоне и др. За свој цјелокупан умјетнички допринос у сезонама 1996. и 1999., Народно позориште у Београду јој додјељује Годишње награде.
Њена интернационална каријера почиње 1999. године када је постала солиста Франкфуртске Опере у Њемачкој, у којој остаје све до 2004. године. Након Франкфурта, каријеру наставља у Бременској опери (период од 2004. до 2009. године), а од 2009. у статусу слободног умјетника гостује на многим иностраним сценама.
У свом двадесетпетогодишњем умјетничком раду остварила је преко тридесет улога првог сопранског фаха које су се калиле, сазријевале и достизале висок умјетнички ниво на многим оперским подијумима широм Европе.
Њена успјешна умјетничка остварења су се више пута потврдила у: Моцартовим операма: “Чаробна фрула” – Памина, “Дон Ђовани” – Дона Елвира, “Тако чине све” – Фиордилиђи, затим у Лехаровој “Веселој удовици” – Хана Главари, Офенбаховој оперети “Париски живот” – Метела и као Ђулијета у “Хофмановим причама”, Бизеовој “Кармен” – Микаела, Чилеовој “Адријани Лекуврер” – Адријана, Пучинијевим “Боемима” – Мими, “Турандот” – Лиу, “Мадам Батерфлај” – Цио-цио Сун, Леонкаваловим “Пајацима” – Неда, “Пиковој дами” – Лиза, Вердијевим: “Трубадуру” – Леонора, “Дон Царлу” – Елизабета,” Отелу” – Дездемона и многим другим.
Умјетничке активности нису се ограничиле само на оперски фах, Дуња Симиц паралелно његује и концертни репертоар. Запажени су њени наступи у вокално-инструменталним дјелима попут “Реквијема” – В. А. Моцарта, “Реквијема” – А. Дворжака, “Ратног реквијема” – Б. Бритна, “Стабат Матер” – Ђ. Росинија, “Стабат Матер” – Перголезија; Брукнеров “Те Деум”, “Миса Солемнис” и “9. Симфонија” – Л.В. Бетовена и многе друге.
Дуња Симић је током своје досадашње каријере наступала на многим фестивалима и у сљедећим оперским кућама и градовима широм Европе: Грчка (Атина – Фестивал Акрополис), Русија (Москва), Румуниа (Костанца и Букурешт), Сјеверна Кореја (Пјонг Јанг), Француска (Руан), Швајцарска (Базел), Њемачка: (Шверин, Гисен, Манхајм, Мајнц, Дортмунд, Дизелдорф, Есен, Хановер, Хамбург), Белгија (Брисел), Аустрија (Линц) као и центрима бивше Југославије: Београд, Нови Сад, Сарајево, Скопље и др.
Наступала је са многим познатним домаћим и иностраним диригентима као сто су Младен Јагушт, Емил Табаков, Бојан Суђић, Јован Шајновић, Ризи Бригноли, Карло Франци, Паоло Каригнани, Стефан Солтез, Лоренс Ренес, Матијад Форемнy и други, а партнери на сцени су јој били многи истакнути солисти као: Алан Титус, Роберто Фронтали, Клаудио Отели, Елизабета Фиорило, Далибор Јенис, Рикарда Мербет…. Сарађивала је са: Београдском филхармонијом, Војвођанском филхармонијом, Симфонијским оркестром РТС-а, Франкфуртском филхармонијом, Бременском филхармонијом, Дортмундском филхармонијом и многим другим.
Од 2011. године, бави се вокалном педагогијом на Академији умјетности Универзитета у Бањој Луци , где је у статусу редовног професора на Одсјеку за Соло пјевање.
ДР УМ. НАТАША ЈОВИЋ ТРИВИЋ, мецосопран, првакиња Опере Народног позоришта у Београду, рођена је у Бањалуци године, где је завршила нижу и средњу музичку школу.
Године 1992. уписала је Факултет музичке уметности, одсек соло певање, у класи проф. Радмиле Бакочевић у чијој је класи дипломирала, магистрирала и докторирала.
Добитник је неколико првих награда на такмичењима у земљи и више награда на међународним такмичењима:
Међународно такмичење музичке омадине у Београду 1997., на међународном такмичењу „Борис Христоф“ у Софији 2000. године добитник је друге награде жирија као и специјалне награде за најбољу интерпретацију, у Падови на такмичењу „Ирис Адами Корадети“ одржаном 2004. године освојила је специјалну награду, а на такмичењу „Ријека Белканто“ у Ријеци 2005. године, треће место.
Носилац је награда из Фонда „Данице Мастиловић“ за најбољег студента соло певања, „Аните Мезетове“ за најбољег младог оперског певача и „Бисерка Цвејић“ за најбољу сценску личност у 1997. години.
Године 1997. добила је Похвалу Народног позоришта за улогу Сметона у опери Ана Болен, Г. Доницетија, а 2008 године за улогу Шарлоте у Маснеовој опери Вертер, као и Награду УМУС–а за најбоље извођење у 2008. години добила је за исту улогу. Сребрњак Народног позоришта је добила 2018. године за уметнички допринос раду Народног позоришта, као и награду Фондације „Бреда Калеф“ за најбоље интерпретирану улогу на сцени Народног позоришта у сезони 2017/2018 за улогу Улрике у Вердијевој опери Бал под маскама.
2019. године је добитница Златне значке културно просветне заједнице Србије за промовисање уметности, а 2022. Златног Беочуга за немерљив допринос култури Београда.
Од 1994. до 1996. године била је члан Оперског студија Народног позоришта у Београду, током кога је остварила низ мањих улога. Стални члан Опере Народног позоришта је постала 1997. године а првакиња 2003. године.
На домаћој и страним сценама остварила је нз улога:
: Олга – Евгеније Оњегин (две продукције), Ф.Чилеа: Кнегиња де Бујон – Адриана Лекуврер, И. Стравински: Јокаста – Едипус Рекс, А.Понкијели: Лаура – Ђоконда, Ж.Масне: Шарлота – Вертер, Кармен – Кармен, Улрика – Бал под маскама, Азучена – Трубадур, Амнерис – Аида, С.Христић и друге.
Учествовала је у извођењу многобројних вокално–инструменталних дела као што су: В. А. Моцарт – Реквијем , Ђ. Верди – Реквијем, Ј. С. Бах – Пасија по Јовану и Миса у ха–молу, А. Дворжак: Стабат Матер , Л. в. Бетовен – Миса у Це–дуру, Миса солемнис, IX Симфонија , Ђ. Б. Перголези – Стабат Матер, Г. Малер – VIII Симфонија, Песме умрлој деци, К. Сен–Санс – Реквијем, Ф. фон Супе – Реквијем, А. Вивалди – Глориа, Ј.Хајдн – Миса у Це–дуру (Paukenmesse), М. де Фаља – Љубав чаробница, М. Равел – Шехерезада, И. Стравински – Свадба, В. Ек – Исповести Светог Антоана, Епископ Иларион – Пасија по Светом Матеју…
Поред неговања српске соло песме и камерне музике домаћих аутора, учествовала је у извођењу великих вокално-инструменталних дела домаћих аутора :
Д. Деспић – Кантата Јефимија Лазару, Р. Максимовић – Пасија Светог кнеза Лазара,
Љ. Марић – Песме простора, М.Живковић – Две романтичне песме, Игра и Басма, Д. Радић – Списак, Опседнута ведрина, И. Јевтић – Девет песама у седам лирских кругова
Током каријере је сарађивала са диригентима: Младеном Јагуштом, Јованом Шајиновићем, Ангелом Шуревим, Јон Јанкуом, Владимиром Крањчевићем, Имре Топлаком, Бојаном Суђићем, Србољубом Динићем, Франческом Роза и са познатим редитељима међу којима су Златан Дорић, Борислав Поповић, Небојша Брадић, Јагош Марковић, Дејан Миладиновић..
Остварила је сарадњу са ансамблима РТС–а, Београдске филхармоније, Македонске филхармоније, Војвођанске филхармоније, Нишке филхармоније, Ансамблом војске Србије „Станислав Бинички“.
Гостовала је на оперским и концертним сценама у Македонији, Хрватској, Црној Гори, БиХ, Италији, Грчкој, Аустрији, Мађарској, Румунији, Бугарској, Данској, Норвешкој и Швајцарској.
Једна је од оснивача удружења МОТО – Музичко оперско театарска организација, која се бави промовисањем класичне музике, опере и театра са циљем да уметност постане доступна свима.
Интензивно ради на промовисању српске културне баштине и српских аутора, на афирмцији младих уметника и едукацији нових нараштаја.
Од 2019. године је научни сарадник Балканског научног центра Руске академије природних наука.