Loading Догађаје

« All Догађаје

КОНЦЕРТ ТРИО АНИМА (Ниш) / LUDUS TONALIS ET VERBALIS

3. јул 20:00 - 21:30

У Концертној дворани Банског двора у петак, 3. јула у 20.00 часова, ће бити одржан концерт камерног ансамбла Трио АНИМА (Александра Ристић – сопран, Ана Величковић Игић – флаута и Ингрид Јанковић – клавир) под називом „LUDUS TONALIS ET VERBALIS“.

УЛАЗ ЈЕ СЛОБОДАН.

На репертоару ће се наћи дјела Александра Седлара, Валентине Дутине, Драгана Томића, Ђордана де Нисија и Бриана Мартинеза.

 

ТРИО АНИМА представља један од препознатљивих камерних састава са простора Србије, посвећен савременом музичком стваралаштву и неговању високо умјетничког репертоара.

Трио АНИМА чине Александра Ристић – сопран, Ана Величковић Игић – флаута и Ингрид Јанковић – клавир, све три професорке Факултета умјетности у Нишу. Састав је основан 2003. године и својом континуираном активношћу, реализованом кроз велики број цјеловечерњих концерата на готово свим значајним сценама у земљи, као и на бројним сценама и фестивалима камерне музике у иностранству, овај састав једнако истрајава на путу његовања високо квалитетне умјетничке музике.


На репертоару трија АНИМА налазе се дјела домаће и свјетске литературе, али његов посебан допринос огледа се у чињеници да на специфичан начин ‒ у споју гласа, флауте и клавира ‒ представља и музику савремених српских композитора, како у Србији тако и широм Европе, чиме афирмише не само Универзитет и Факултет умјетности у Нишу, већ и Град Ниш.


Рад трија пропраћен је цјеловечерњим портрет-емисијама на београдској АРТ телевизији, телевизији Војводина, као и у бројним емисијама из домена културе на готово свим телевизијама нишког региона: Нишка телевизија – Музичко огледало, ТВ5 – Култура, Belle Amie ТВ – Цео дан са триом Анима и др., а више пута је гостовао у емисијама аутора Дејана Ђуровића Недељом увече, Мире Адање Полак и у емисији класичне музике Волим класику. Концертна активност овог састава забиљежена је у многобројним критикама и приказима у новинским издањима (Политика, Дневник, Народне новине). Поред тога, овај састав остварио је и трајне снимке за РТС, Радио Београд 202, Радио Нови Сад и Радио Ниш, а њихов рад биљежи и одличне оцјене еминентних музичких критичара.

О томе свједочи и награда за Најбољег женског извођача у 2015. години, коју је Александра Ристић, сопран, добила од угледног часописа Музика Класика.
Своју концертну дјелатност трио употпуњује учешћем у великом пројекту Дрво славе, концертима у Лондону и Јорку, као и концертом који је одржан 23. новембра 2012. године у сали Симфонијског оркестра у Нишу, а у част св. Цара Константина, и у сусрет великој прослави 1700. годишњице Миланског едикта. Годину дана касније, премијерно је приказан и музички спот за композицију Точак историје, који је снимљен у част овог великог јубилеја, а под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије.


У циљу очувања и промовисања новије српске музике, трио АНИМА објавио је аудио компакт-диск под називом Медаљони плус, у издању Факултета умјетности у Нишу, са музиком нашег познатог композитора Константина Бабића. Једна од његових композиција изведена је поводом обиљежавања педесетогодишњице Универзитета у Нишу. Такође, трио АНИМА редовно је присутан и на другим важним градским манифестацијама, као што је Гала концерт у част обиљежавања 54. годишњице Универзитета у Нишу и многе друге.


Веома важан допринос чланице трија су кроз појединачни рад дале и у обнови нишке опере, изводећи оперету Слијепи миш Јохана Штрауса и оперу Севиљски берберин Ђоакина Росинија на сцени Народног позоришта у Нишу. Тиме су значајно помогле развој музичке сцене и обогатиле културни живот Града Ниша.
У августу 2021. године, на позив почасног конзула Републике Србије, г-дина Виктора Рухотаса, учествовале су на Првом Фестивалу умјетничке музике на Кефалонији (Грчка), гдје су одржале четири концерта у градовима Аргостолију, Ликсурију, Песади и Самију. Овај важан догађај пренијели су и медији у Србији.


Октобра 2023. године овај ансамбл обиљежавао је важан јубилеј − двадесет година умјетничког рада. Концерт под називом „Свјетске премијере – 20 година магије“ одржан је у Светосавском дому при Саборној цркви у Нишу, и том приликом су премијерно изведене композиције реномираних домаћих аутора али и композитора из Шпаније, Италије и БиХ који су своја дјела посветили овом трију.


Још један сегмент у коме су чланице трија АНИМА несебично биле ангажоване јесте хуманитарни рад кроз бројне пројекте и концерте, као и учешће у пројектима Факултета умјетности, међу којима је и промоција монографије о Константину Бабићу и Паји Јовановићу, што је широј јавности представљено у једној од најзначајнијих емисија из културе ‒ Културном дневнику РТС-а.


Поред активности у оквиру састава, важно је истаћи и успјех свих чланица у педагошком раду на Факултету умјетности у Нишу, о чему свједоче бројне награде студената на такмичењима домаћег и интернационалног значаја.
За петнаест година успјешног рада, 2018. године, трију АНИМА додијељена је Плакета, као високо признање Факултета умјетности у Нишу, за континуирану афирмацију Факултета умјетности, Универзитета и Града Ниша.

Детаљи

  • Датум: 3. јул
  • Вријеме:
    20:00 - 21:30
  • Догађај Категорија:

Локација

  • Концертна дворана
  • Трг српских владара 2
    Бања Лука, Република Српска 78000
    + Google Map