Boje zvuka 2016
Banja Luka, Banski dvor, 26.-27.11.2016. – Reportaža s prve audio/video izložbe održane u BiH.
Napokon su se susjedi trgnuli i vođeni entuzijazmom organizirali prvu audio/video izložbu u Bosni i Hercegovini. Pod nazivom Boje zvuka, izložba je organizirana u samom centru Banja Luke, točnije u Banskom dvoru. Moram priznati da sam ostao ugodno iznenađen, kako odabirom lokacije, tako i organizacijom.
Iako u vremenskom škripcu, nekako sam ipak odvojio dio subote i odazvao se pozivu organizatora. Doduše, prvobitan je bio plan da ostanem prespavati u Banja Luci, ali sam na kraju bio zadovoljan činjenicom da sam uopće uspio otići. Na samoj izložbi zadržao sam se par sati, odnosno sasvim dovoljno da obiđem sve sobe, bacim oko i uho na izložene sustave i napravim par fotografija.
Umjesto hotela ili nekih sličnih tipičnih mjesta na kojima se organiziraju ovakvi događaji, za Boje zvuka odabran je Banski dvor, centralno kulturološko mjesto u Banja Luci u kojem se tijekom cijele godine organiziraju razni događaji – od koncerata, slikarskihi foto izložbi, promocija knjiga, itd. Zgrada datira negdje iz vremena između 1930. i 1932. kada je sagrađena i uređena. U unutrašnjosti dominiraju široki hodnici, veliki kristalni lusteri i mramorno stepenište. Odabrane izlagačke sobe uglavnom su bile pozamašne kvadrature, negdje oko 30-ak i više kvadrata, s visokim stropovima tipičnim za arhitekturu tog doba.
Raskošni hodnici Banskih dvora na kojima su se održavali koncerti tijekom trajanja izložbe.
Takva kubikaža prostorija ujedno predstavlja najveći problem po pitanju akustike. Difuzor, dva, uz pokoji bas trap ili apsorber, nisu dovoljni da se izbjegne ječnost soba tj. da se pripitome refleksije zvuka od velikih površina. Sljedeće godine, izlagači će morati uložiti dodatni napor kako bi u svojim sobama dobili vrhunski zvuk. Uspiju li, zaista će imati zavidan izlagački prostor u kojem će posjetitelji uživati u zvuku a da se pritom neće morati naguravati kao što je to čest slučaj u hotelskim sobama, ili bolje rečeno, sobičcima. No kako je ovo tek prva izložba, ovo ne treba shvatiti kao kritiku. Sasvim je jasno da su se i sami izlagači našli u nepoznatom prostoru, tako da sam uvjeren da su svjesni ovog o čemu pišem te da sad već znaju što im je činiti na sljedećoj izložbi.
Rotary Audio (Hrvatska) predstavio se McIntosh i Audio Research elektronikom te Sonus faber, Vivid Audio i Devialet zvučnicima.
Što se tiče same izložbe, u Banski dvor došli su izlagači iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Hrvatske. Izlagali su u 8 međusobnih povezanih prostorija. Uz komercijalnu ponudu audio i video uređaja, jedna prostorija bila je rezervirana za samograditelje. Zajedno su posjetiteljima predstavili HiFi sustave širokog raspona cijena.
Konus Audio (Bosna i Hercegovina) predstavio se uređajima vlastite proizvodnje (integrirano pojačalo i D/A pretvarač) premijerno prikazanih ranije ove godine na Multipak izložbi u Pakracu.
Bilo je tu jednostavnijih i džepu prihvatljivih sustava, ali i onih iz high-end razreda. Koristili su se razni izvori zvuka, od gramofona, preko klasičnih CD playera pa do računala. Slična je stvar bila i sa zvučnicima – od manjih dvosistemaca pa sve do ozbiljnih trosistemaca. Mogli ste vidjeti cijevna i tranzistorska pojačala komercijalnog, odnosno samograditeljskog karaktera. A kad već spominjem samograditelje, moram priznati da mi je za oko zapela kopija Tannoy Westminster zvučnika. Doduše, s izvornikom baš i nemaju previše veze po pitanju zvuka, ali na prvu djeluju jednako impresivno kao i originali.Soba s uređajima i zvučnicima samograditelja.
Bez ikakve sumnje, najžešće je iz artiljerije raspalio Rotary Audio predstavivši najnoviju McIntosh elektroniku, Sonus faber, Vivid Audio i Devialet zvučnike. Pratio ga je Korato s referentnom elektronikom vlastite proizvodnje i Bowers & Wilkins zvučnicima, zatim Act Audio također s elektronikom vlastite proizvodnje, Promet Tehno sa Simaudio Moon i Yamaha elektronikom te s Yamaha i Gamut zvučnicima.
Korato (Srbija) – uz standardnu ponudu uređaja, predstavljeno je referentno pretpojačalo i izlazno pojačalo (lijevo na audio polici) nastalim prilikom obilježavanja 20 godina postojanja tvrtke. Dizajn potpisuje Nikola Knežević Industrial Design.
U skromnom broju, izlagači su se potrudili da posjetitelji imaju u konačnici što vidjeti i čuti. Vjerujem da je za mnoge gotovo sve predstavljalo novost, a tim više što je u Banja Luci i općenito u BiH iznimno slaba ponuda kvalitetnije HIFI opreme.
Cijeli je događaj je popraćen koncertima, radionicama i predavanjima. Na hodnicima se točilo Jelen pivo iz ruku zgodnih hostesa. Nažalost, kako sam se iste večeri vraćao u Zagreb, ječam i hmelj ostali su van dosega mojih usta. Iskušenje je bilo veliko i osjećao sam se poput svećenika u amsterdamskom Red light distriktu, ali Zakon o sigurnosti prometa na cestama vrlo je jasan, a meni vozačka treba, ako za ništa drugo, da mogu odlaziti na ovakve i slične događaje.
SM Audio Design (Slovenija). Gramofon, model Versus, slovenskog konstruktora Mirka Smolića.
Utjehu sam pronašao Kod Muje, legendarnoj banjalučkoj ćevabdžinici udaljenoj nekih 100 metara od Banskih dvora. Mast iz lepinje i ćevapa curila je niz bradu poput glazbe iz high-end zvučnika ostavljajući malo mjesta za propitivanje valja li to što jedem ili ne. Bonus cijeloj priči dao je kajmak koji je očito s nekog drugog planeta. Pogađate, zalijevanje Coca-Colom usporedivo je s blasfemijom, ali što je, tu je.
Kod Muje ili u prijevodu – 1500 kalorija u jednoj fotografiji.
Da odlazim u crkvu onoliko koliko odlazim na audio događanja, vjerojatno bih se kroz molitvu iskupio u obližnjem Sabornom hramu Hrista Spasitelja u kojeg sam zavirio s velikim zanimanjem. Došao sam taman u vrijeme mise koju mogu opisati i kao fantastičan audiofilski događaj. Naime, liturgiju je vodio glavni svećenik, centralno smješten u hramu, dok su druga dva pomoćna svećenika skrivena s bočnih strana u suglasju sudjelovali u liturgiji. Akustika hrama odradila je svoje tako da sam prisustvovao jedinstvenom surround zvučnom događaju. Sumnjam da će priloženi video dočarati doživljeno, ali vjerujte kad pišem da je to bio trenutak za pamćenje.
Otišao sam iz Banja Luke zadovoljan i pun pozitivnih utisaka. Grad kao takav živi i prema onome što sam uspio vidjeti diše punim plućima. Vidi se i osjeti napredak. Centar je subotom navečer pun mladih ljudi, trgovine su moderno uređene i rade do večernjih sati, ponuda u centru jednaka je europskim metropolama i ne zaostaje previše po pitanju odjeće i obuće. Naravno, kao i drugdje, granica leži u platežnoj moći.
Organizatorima Boje zvuka upućujem sve pohvale i nadam se da će ubuduće nastaviti razvijati ovakav koncept izložbe. Također bih pohvalio i izlagače koji su prepoznali potencijal u Bojama zvuka te uložili trud da se susjedima ponudi uvid u vrhunski HIFI. Interes publike je tu, tako da ne vidim razlog zašto ne bi Boje zvuka i sljedeće godine ispunile prostorije Banskog dvora. Do tada mogu samo reći – komšije, alal vam vera!
Članak preuzet sa stranice: http://tooloud.co/boje-zvuka-2016/