Промоција књиге „Поријекло и теорија афоризама“

У Вијећници Банског двора 20. маја 2015. године (сриједа) у 19,00 часова, биће одржана промоција књиге „Поријекло и теорија афоризама“,  аутора Дивне Бијелић.
Учествују: Живко Вујић, Миладин Берић и аутор.

plakat

***

slika-1Дивна Бијелић је завршила Учитељски факултет у Новом Саду.  Mагистрирала на Факултету политичких наука у Београду. ( Катедра за социолигију културе , комуникологију и новинарсто.)

Каријера:
Новинарство:
Дневни лист „Дневник“, Нови Сад, ТВ Канал 8, Нови Сад( 1992,1993, 2003, 2004).
Професорски рад: 2002, 2006, 2007.
Уредник, аутор и водитељ: 2003, 2007, 2008.

Објављене књиге:
„Земља без рама“, записи и пјесме, „Stylos“, Нови Сад 1955,
„Сан господина Н.“, проза, „Прометеј“, Нови Сад, „Глас Српски“ , Бања Лука,1988,„Љубавни хепиенд“, збирка поезије, „Знамење“, Нови Сад, 2003,
“Писмо за Христифора“, (размажена држава), роман, „Вукова задужбина“, 2010.
Заступљена је у антологијама „Песникиње Војводине“ и „Новија српска поезија“, и лексикону „Ко је ко у југословенском хумору и сатири“

Члан је Удружења књижевника Србије, Друштва књижевника Војводине и почасни члан Друштва књижевника Србије.
Предсједник је и идејни  оснивач Одјељења за развој науке и књижевности у Друштву књижевника Београда.

Књига Дивне Бијелић из Новог Сада, под називом „Пoрекло и теорија афоризама“ ,  представља за књигу прилагођен магистарски рад поменуте ауторке. У књизи се афоризам посматра из научног, стручног те  књижевног угла.  Такође, аутор афоризам посматра кроз историју афоризма као књижевне форме, стилске фигуре у афоризму, компарација са сродним књижевним облицима и сл., уз наведене примјере из књига аутора из региона.

 „Дивна Бијелић се у свом раду већ на почетку суочила с питањима, шта је афоризам и како га дефинисати? Изгледа да је најтеже дефинисати нешто што је само по себи дефиниција, јер афоризам на грчком језику управо то значи. Бијелићева наводи мноштво одређења овог појма, цитира стране и домаће теоретичаре, као и саме афористичаре. Од многих дефиниција које Дивна Бијелић наводи у својој књизи, по мом мишљењу, ипак, је најближа истини констатација др Ивана Фохта да је „афоризам сублимат књижевности и филозофије“. Такву интенцију имају и мисли Лава Толстоја – да су „афоризми најбоља форма за изношење филозофских мисли“ и Вилијама Хогарта – да је „афоризам филозофско средиште сатире“. Дивна Бијелић се опредељује за одређење да је „афоризам за читаоца интересантан, за ствараоца изазован, а за друштво лековит и благотворан.

Бијелићева је ауторка првог комплетног и полемичног научног рада о афоризмима. Њено дело је комплексно и обилује бројним цитатима, аксиомима, дефиницијама, разматрањима и објашњењима. Ауторка је приликом истраживања и писања магистарског рада и касније књиге, користила литературу коју су написали домаћи и страни афористичари, мислиоци, филозофи, публицисти, рецензенти и ретки књижевни критичари.“

 

Александар Чотрић

Share