У Вијећници Банског двора 19. фебруара (сриједа) у 18:00 часова биће одржана промоција књиге (П)ОГЛЕДИ ауторке, проф. др НАТАШЕ ГЛИШИЋ.
О књизи ће говорити Иван Правдић, Марио Ћулум, Ненад Новаковић и ауторка. Модератор промоције биће Рената Агостини.
HATAШA ГЛИШИЋ рођена је 19. фебруара 1973. године у Бањој Луци, гдjе је завршила основну школу и гимназију. Дипломирала је на Филозофском факултету у Новом Саду, на Одсјеку за југословенске књижевности и српско-хрватски језик (1998). На
истом је факултету магистрирала (2005) одбраном тезе „Електра Данила Киша као цитат Еурипидове Електре“. Докторску дисертацију „Тема мита о Електри у драмама XX века„ одбранила је на Факултету драмских уметности Универзитета уметности у Београду (2008) и стекла звање доктора наука о драмским умјетностима из области студије позоришта.
Ванредни је професор на Академији умјетности Универзитета у Бањој Луци (ужа научна област Историја и теорија филма и театра) за предмете Историја свјетске драме и позоришта (први циклус студија) и Античка драма и позориште, Позориште XX вијека и Савремено позориште (други циклус студија). Шеф је Катедре за историју и теорију филма и театра, драматургију и продукцију. Члан је Међународне федерације театролога (IFTR/FIRT – International Federation for Theater Research) od 2013. године. Активна је у научноистраживачком раду у области студија позоришта и извођачких умјетности. Научне радове објављује у часописима и тематским зборницима националне и свjетске периодике. Учесник је бројних домаћих и међународних научних скупова и конференција, од којих се издвајају конференције на Универзитету у Грацу, Универзитету у Хелсинкију, Универзитету у Стокхолму, Универзитету у Ворику, Институту за театар у Барселони те научни скупови у организацији Универзитета умјетности у Београду, Универзитета у Љубљани, Универзитета Ћирило и Методије у Скопљу и др. Учесник је значајних међународних научноистраживачких пројеката. Наташа Глишић је аутор књига „Електра као цитат“ (2006) и „Коме приличи црнина“ (2012). Члан је уредништва Агона, часописа за позориште и визуелне комуникације. Потпредсједник је Друштва чланова Матице српске у Републици Српској. Живи у Бањој Луци.
,,Студије позоришта у нашој су средини изразито дефицитарне кад је ријеч о насловима који на истраживачки начин обрађују, прије свега, естетику и поетику документарног позоришног израза. Монографија (П)огледи на научно релевантан начин артикулише овај савремени позоришни феномен (истовремено преиспитујући значајне теме као што су насиље над женама, политика рода на нашим просторима, економска транзиција, незапосленост, неолиберализам, историјски ревизионизам, улога историјског наслијеђа у савременој политици итд.), поставивши га аргументовано у европске, али и шире културолошке и социолошке оквире, те стога представља оригиналан и висок допринос науци о драмским умјетностима. Вјерујем да ћe за културну јавност књига (П)огледи представљати инспиративан путоказ ка бољем разумијевању савременог позоришта и савремене критичке мисли. У недостатку преведене литературе из области вербатим позоришта, књига др Наташе Глишић значајно је проширење простора знања о документарној позоришној форми која промишља савремени живот.“
Проф. др Милија Глуховић Универзитет у Ворику, Велика Британија
,,Посебно важни свједоци позоришних догађања jecy тзв. привилеговани гледаоци — позоришни критичари, селектори појединих фестивала, театролози, драматурзи, редитељи, глумци, историчари и теоретичари позоришта. Наташа Глишић је такав привилеговани гледалац, будући да је професор историје свјетског позоришта на Академији умјетности у Бањој Луци, да је историчар позоришта по образовању (магистрирала је, а потом и докторирала на теми из театрологије), а уз то редовно учествује на домаћим и међународним театролошким научним скуповима, на округлим столовима о позоришту, прати репертоар Народног позоришта Републике Српске, Театар фест у Бањој Луци, Стеријино позорје у Новом Саду, као и друга позоришта у региону, па и у свијету, на својим истраживачким походима. Проф. др Наташа Глишић је, несумњиво, привилегован гледалац и зато су изузетно важни њени (П)огледи, односно — погледи на позориште из тог привилегованог угла, који су, у ствари, огледи о позоришту.“ Проф. др Зоран Ђерић, Универзитет у Бањој Луци