У Концертној дворани Банског двора 25. септембра (сриједа) 2024. године у 20.00 часова одржаће се концерт реномираног танго ансамбла ЛИБЕРКВАТРО/LIBERCUATRO из Београда.
Овај састав чине изузетни музички умјетници Ксенија Ристић (клавир и аутор аранжмана), Александар Мишовић (вокал), Игор Хаџић (виолина), Петар Мирков (бандонеон) и Никола Буљанчевић (контрабас).
Бесплатне позивнице можете преузети на билетарници Банског двора од четвртка 12. септембра сваким радним даном, осим викендом у периоду од 12.00 до 18.00 часова.
Танго ансамбл ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO је ансамбл специјализован за извођење танго музике. Циљ ансамбла је да шири аудиторијум заинтересује за танго музику и ову специфичну културу која је октобра 2009. године уврштена на УНЕСКО-ву листу културног насљеђа. На редовном репертоару ансамбла налазе се композиције традиционалног танга, танго нуево правца, савремене танго композиције, као и композиције домаћих композитора. Посебно мјесто заузимају композиције Астора Пјацоле, с обзиром да је Пјацола фузијом џеза, традиционалног танга, необарокног стила и театра створио нови стил – танго нуево, стил који је унио револуционарне промјене у музици.
Ансамбл одржава редовну концертну активност у Београду као и културним центрима у Србији и региону. Идејни творац, ауторка музичких аранжмана и умјетнички директор Танго ансамбл ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO је пијанисткиња Ксенија Ристић.
Ансамбл карактерише високи извођачки ниво, изузетна енергичност и специфична интерпретација.
Ансамбл ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO је аутор више пројеката: ТангОпера,Танго кроз време, Piazzollando,Кабаре Борхес, Астор Пјацола – првих сто година и Неки нови танго. ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO је снимао за РТС, РТВ КРАГУЈЕВАЦ, РТВ ПАНЧЕВО и многе друге телевизијске станице. Чланови ансамбла ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO су чланови Удружења музичких уметника Србије (УМУС) и World music асоцијације Србије.
ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO танго ансамбл је јединствени ансамбл на нашим просторима чија дјелатност подразумијева истраживачки рад, израду оригиналних аранжмана и извођење композицијановог, али и традиционалног танга којег је Унеско уврстио у листу културног наслеђа 2009.године. Ријеч је превасходно о дјелима чије оригиналне партитуре нису лако доступне, не само код нас, већ и у свијету, што рад овог ансамбла чини још сложенијим и драгоцјенијим. Посебно се зато истиче едукативна црта њиховог дјеловања. Стога је један од основних циљева састава да шири аудиторијум заинтересује за ову специфичну ипривлачну врсту музике, коју чак ни професионални музичарине познају довољно, а то чини кроз редовну концертну активност у Београду, културним центрима у Србији и региону.
Као посебно значајно истиче се и тематско конципирање концертних програма, што код публике изазива велику пажњу и искрено интересовање, док са друге стране изнова потврђује високу умјетничку вриједност дјеловања и интерпетације састава ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO.
На репертоару ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO састава су још и дјела Гардела, Троила,Виљолда, Канара , савремених композитора Јулиана Пералте, Elbi Olalle и многих других аутора.
„Свако дјело које је извео танго ансамбл ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO постало је путовање улицама аргентинског танга, чулног искуства које је заокупљало пажњу и додиривало душу. Укратко, ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO је заиста ансамбл врхунског нивоа. Његова музика превазилази једноставне ноте и достиже ниво, дубине и страсти које публику остављају без даха. Они су прави мајстори умјетности танга и остављају неизбрисив траг на срцима свакога ко је имао среће да их послуша“! Бруно Бенвенути, председник асоцијације Amici della musica Bonci,Cesena, Италија.
Програм: Неки нови танго
Програм Неки нови танго базира се на савременим танго композицијама истакнутих аутора савремене танго сцене (Hulijan Peralta, Huan Irijarte, Huan Seren, Martin Tessa), затим на традиционалним танго композицијама популарним на плесној сцени (Dames, Caballero, Mores, Caldara), а наравно и композицијама Астора Пјацоле, које су незаобилазни дио сваког наступа ансамбла ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO.
КСЕНИЈА РИСТИЋ је завршила мастер и специјалистичке студије клавира на Академији лепих уметности у Београду у класи професора Дејана Синадиновића.
Усавршавала се на мастеркласовима код професора Rolanda Batika, Alberta Portugeisa Daria Ntake, Aleksandera Zaca и Arba Valdme. Сарадник је музичке асоцијације “Prom Art” из Рима, као пијаниста и аутор аранжмана позоришне музике. Наступала је у Србији, Црној Гори, Хрватској, Словенији, Босни и Херцеговини, Сјеверној Македонији, Аустрији, Италији, Француској и Великој Британији. Оснивач је, умјетнички директор и аутор музичких аранжмана танго ансамбла ЛИБЕРКВАТРО /LIBERCUATRO из Београда. Запослена је у Балетској школи “Лујо Давичо” у Београду. Чланица је Удружења музичких уметника Србије (УМУС).
АЛЕКСАНДАР МИШОВИЋ је завршио средњу музичку школу “Јосиф Маринковић” у Зрењанину (одсјек соло пјевање). Студент је Филолошко – уметничког факултета Универзитета у Крагујевцу (одсјек соло пјевање, класа Оливер Њего). Остварио је више успјешних улога у продукцијама оперске трупе “Опера Нова” из Крагујевца, од којих се издваја улога El payadora у танго оперити “ Maria de Buenos Aires ” Астора Пјацоле која је премијерно изведена на сцени Књажевско – српског театра “Јоаким Вујић” у Крагујевцу децембра 2022. године. Ангажован је на пољу world music-a, севдаха и џипси џеза. Похађао је бројне пјевачке радионице (Дамир Имамовић и др.)
ПЕТАР МИРКОВ је завршио основне и мастер академске студије на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу. Са флаутисткињом Јеленом Бранковић, завршава мастер академске студије из области камерне музике на Факултету музичке уметности у Београду. Студент је докторских академских студија на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу.
Освојио је преко тридесет првих награда на домаћим и међународним такмичењима. Издвајају се треће мјесто на Светском купу у Вараждину (2010) и прво мјесто на „Међународним сусретима хармоникашаˮ у Пули (2011).
Од многобројних наступа издваја се наступ у оквиру „Guitar art“ фестивала на којем је извео Пјацолин „Дупли концерт за бандонеон и гитару“ и концерт за бандонеон и оркестар „Аконкагва“. Члан је Крагујевачког академског оркестраˮ гдје наступа као солиста на хармоници и бандонеону. Ради у Музичкој школи „др Милоје Милојевић” у Крагујевцу.
ИГОР ХАЏИЋ основне и мастер студије виолине завршио је на Академији уметности у Новом Саду, у класи Николе Алексића. Паралелно са редовним студијама на АУНС, шест година је похађао Интерпретативни студио виолине Дејана Михаиловића. Током и након завршених студија усавршавао се на мајсторским курсевима код реномираних педагога: Стефан Миленковић, Милош Петровић, Станко Мадић, Марко Јосифоски, Ulf Klausenitzer, Gregory Ahss, Tymur Melnik, Leon Spierer i Simon Bernardini. Оркестарско искуство стиче од студентских дана свирајући у омладинским оркестрима, са којима је свирао, између осталих, на Bayreuth Фестивал-у, у Berliner Philharmonie, La Fenice у Венецији, St John Smith Square у Лондону, Hagia Irene у Истанбулу, Цанкаријев дом у Љубљани, а посебно се истиче пројекат Royal Concertgebounj Orchestra meets Europe, Side by side 2016.
Од 2016 – 2019. године живи и ради у Бечу. За вријеме боравка у Аустрији гостујући је члан Philharmonie Salzburg и Mannheimer Philharmoniker, са којима наступа у многим градовима Аустрије, Њемачке и Италије. Године 2017. У Београду учествује у оснивању камерног оркестра „Музикон“, чији је стални члан остао до данас.
Године 2019. постаје члан Orquestra Sinfonica del Sodre Montevideo (Уругвај), са којим гостује у Бразилу и Аргентини. Сезону 2022/2023 провео је као вођа других виолина у Симфонијском оркестру Народног позоришта Републике Српске у Бањалуци, са којим је наступао и као солиста. Од повратка у Европу 2022. године свирао је као гостујући члан са Црногорским симфонијским оркестром, оркестром опере Народног позоришта у Београду, Салзбуршком Филхармонијом, ФАМЕ’С из Скопља, те београдским минималистичким Ансамблом за другу нову музику. У Љубљани је гостовао као ментор у оквиру Љубљана International Orchestra. У сезони 2024/2025 постаје редован члан Црногорског симфонијског оркестра.
НИКОЛА БУЉАНЧЕВИЋ почео је да свира контрабас 2010. године у Школи за музичке таленте у Ћуприји у класи Александра Благојевића. Године 2016. започео је основне студије на Академији за музику у Београду у класи Слободана Герића. Од 2022. године ради хонорарно у Опери Народног позоришта у Београду као камерни и оркестарски музичар. Учествовао је на бројним такмичењима за солисте и оркестре, као што су такмичење Републике у Нишу, Европски музички фестивал за младе у Neerpeltu (Белгија). Усавршавао се на бројним мастер класовима: Зоран Марковић, Алберто Бочини, Jozef Niderhamer, Stefano Sciascia. Свирао је у омладинским оркестрима као што су Euregio Music Festival (Њемачка), Џемански оркестар (Хрватска). У Србији је сарађивао са професионалним оркестрима,а од 2019. је стални члан ансамбла „Метаморфозис“.