Изложба НА СВОМ МЕСТУ академске графичарке МАЈЕ ШАРЕНАЦ

У Малом изложбеном салону  6. новембар (сриједа) 2024. године у 19.00 часова биће отворена изложба НА СВОМ МЕСТУ академске графичарке МАЈЕ ШАРЕНАЦ, рођене у РС, а која тренутно живи и ради у Дубаију.

”На свом месту

Период адолесценције, обиљежен идентитетским кризама, тјескобом, несигурношћу, полазиште је из којег умјетница Маја Шаренац гради наратив и концепт изложбе ”На свом месту”. Кренувиши од властитог искуства суочавања са несигурношћу, анксиозошћу, питањима властите позиције у свијету, амбиције, Маја ствара причу о трагању, сукобима, превазилажењу које нас након турбуленција коначно воде до ”свог места”.

Инспирација и узор за промишљање и истраживање ових питања, на основу којих је стварала радове које имате прилику видјети на овој изложби, Маја је пронашла у Буто и Сумо култури.

Серија радова ”Буто” настаје у периоду од 2019. до 2022. године и чине је цртежи, графике и перфроманси. Као што и назив сугерише, серија је настала под утицајем бута, јапанског авангардног плесног стила, који се развија крајем 50их година прошлог вијека. Буто плес комбинује експресионистичке, често гротескне покрете тијела, која се крећу у тишини. Тијело се у овом случају користи као медиј за изражавање унутрашњег стања, при чему се кроз покрет освјештава и изражва оно унутрашње, скривено. Маја у идеји бута проналази оквир у којем трага за властитим унутрашњим бићем, преиспитује своје кризе, жеље, потребе, покушава да пронађе себе.

Маја се кроз плес, а затим и цртеж и графику, бави питањима кризе са којом могу да се поистовјете бројни, а тиче се периода средњих двадесетих година. На прагу свијета одраслих, суочени са новим околностима и неком до тада углавном непознатом реалношћу, многи од нас покажу се недовољно спремним и збуњеним, што неријетко доводи до ослобађања бујице тјескобе и несигурности. У овом случају то стање било је окидач за креативан процес, у којем је буто постао главни ослонац за интроспекцију и покушај проналаска себе и свог мјеста. Кроз цртеже и графике Маја приказује тијела, али уз примјетно одсуство портретних карактеристика. Дакле, фокус је на тијелу, покрету, као и на атмосфери самог приказа, која у случају ових радова управо буди осјећаје нелагоде, тјескобе и страха. Одсуство приказа лица сугерише губитак идентитета, који  у складу са буто плесом треба да се освијести кроз покрете тијела, што у коначници доводи до менталне стабилности. Идеја ослобађа и личног раста кроз буто плес још је још јасније приказана у видео радовима, у којима умјетница, излажући себе и своје тијело, прави кореографије у којима приказује властиту борбу и потрагу за собом, својим идентитетом и стабилношћу као коначним циљем којем тежи.

Та потрага, која почиње цртежом, а затим се развија у буто плес, односно перфроманс, доживљава заокрет, али и завршетак, у серији слика ”Сумо”.

Слике из ове серије настајале су у протеклих годину дана и са претходним радовима тематски и идејно су повезана, и такође, веже их и инспирација јапанском културом. Традиционална јапнаска борилачка вјештина сумо Мају наставља да води путем истраживања идентитета, али у овом случају оно се са питања искључиво личног шири и на однос према друштвеном и културном контексту.

На сликама малог формата, које за разлику од претходно описане серије у којима доминирају црна и сива боја (и у видео радовима свјетлост је врло пригушена или одсутна), доминира разигран колорит, који постаје карактеристика цјелокупне серије. Прикази сумо рвача, кимона, публике, кроз детаље или широки план, могу се читати као конкретна прича о борби, ритуалима, дисциплини и посвећености. Оно што је у случају ”Бута” била симболична и апстрактна прича о кризи, овдје је конкретизована и стављена у ринг сумо борбе. И као што сумо култура представља важан дио јапанске културе кроз које се његују вриједности снаге, дисциплине, поштовања и преданости, Маја у овим вриједностима проналази разрјешење властитих питања и долази до коначног циља.

Ови радови представљају разрјешење пута којим је кренула са ”Буто” серијом, коначан долазак до свог мјеста, које је Маја пронашла у дисциплини, упорности и посвећености према властитом креативном процесу и раду.

Иако је ова изложба врло лична и приказује ауторкину интерпетацију и визуелизацију њене властите кризе, борбе и несигурности, она свакако може да послужи као путоказ и мотивација свима онима који се налазе у трагању за унутрашњим миром и неким ”својим местом.“

Исидора Бањац, кустоскиња

МАЈА ШАРЕНАЦ је умjетница из Републике Српске која тренутно живи и ради у Дубаију, УАЕ. Дипломирала је графику на Академији умјетности Универзитета у Бањој Луци (БиХ) гдје је 2020. године проглашена студентом генерације. Приредила је до сада двије самосталне изложбе и више колективних у земљи и региону. Добитница је награда за цртеж и графику. Њено дјело истражује питања идентитета, укључујући кризу идентитета, анксиозност и људске вриједности, користећи елементе јапанске културе. Овај приступ нуди нови поглед на егзистенцијална питања и улогу умјетности у разумијевању личних и културних наратива. Комбиновањем традиционалних мотива са савременим праксама, Шаренац пружа увиде у самосвијест и аутентичност. Њен рад наглашава значај искрености и личног развоја, показујући како умјетност може продубити разумијевање људског искуства и подстаћи значајну саморефлексију.

Share