У Малом изложбеном салону Банског двора 16. јануара (четвртак) 2025. године у 18.00 часова одржаће се отварање изложбе МАНИФЕСТ- О, Уметничко колаборативне групе Дим Тим коју чине визуелни умјетници Данијела Мршуља Васић и Миленко Васић из Београда.
МАНИФЕСТ- О
“Пројекат МАНИФЕСТ- О је настао у времену нових терета наметнутих човечанству и све већег страха од претњи глобалним нуклеарним сукобом, страхова од пандемија, глади, све већег загађења човекове околине, инфлације, несташице, од ограничавања слобода, увођења AI…
Позиција уметности у таквим околностима је на први поглед скрајнута на маргину друштвених токова. Управо тада уметници немају права на евазију и морају изаћи из зоне удобности. Потребна је нова диоптрија и промена парадигме у уметности као претпоставка за поимање те нове стварности.
МАНИФЕСТ- О је пројекат који је настао са идејом покретања конативних и емоционалних процеса код публике, са буђењем воље и емоција у свету сталних дистракција. Након изложбе Код /The Code у априлу 2024. у галерији музеја ТЕРА у Кикинди и мајске изложбе Continua у галерији Факултета савремених уметности у Београду, изложбом МАНИФЕСТ-О у Банскoм двору у Бањалуци Дим Тим заокружује ову трилогију бремениту симболима.
Семантички минимализам у изложеним делима Дим Тим-а рефлектује егзистенцијалне недоумице савременог човека. Психолошко дејство јасно истакнутих кодова у континуитету постаје својеврстан Манифест. Симболи немају трајно значење, они кроз време и различите цивилизације мењају своје поруке, осим метасимбола крста, куће… Пејзажи дистопије и апокалипсе делују као аларм.
Корпус изложбе чине три заокружене целине и видео рад.
Прву целину чине четири црно бела памучна асемблажа на синтетичкој тканини димензија 300 х 150 цм у јукстапозицији са инсталацијама и асистираним редимејдом.
Другу целину чине четири груписане скупине скулптура од теракоте: Порота за случај Дистопија од 50 стопала у природној величини, Реликвијар, Час анатомије у Винчи и ДНК.
Трећу целину чине слике у форми полиптиха у техници акрилик на платну из циклуса Метаморфозе или Алиби за реторику утопијске архитектуре и фотографије на алубонду.
Дистопија или Реквијем за Југооцеанију је звучни видео рад у трајању од 12 минута у лупу, настао у Котору. Дим Тим је у оквиру симпозијума DEAC направио сложену скулптуру-звучну инсталацију на којој је изведен Реквијем, сниматељ је био Дмитриј Булнигин.
У својој уметничкој пракси Дим Тим се бави могућностима комуникације међу људима и различитим културама у времену све брже индивидуализације и контроле што је подстакнуто новим технологијама, друштвеним мрежама и виртуелним световима. У том смислу, Дим Тим је својеврсни аналитичар мноштва процеса у свету и унутар културне средине у којој се креће и на тај начин евоцира креативност, мишљење и све оно што је подстицајно у противречностима друштвених прилика у којима живимо.
Није, дакле, реч о синтези стилова већ о истраживању јединства и мноштва идеја. Дим Тим једну идеју прати у разним естетским феноменима и материјалима или различите идеје поставља упоредо, упоређује их, не би ли се у јукстапозицији приближиле и саме себе надградиле новим смислом. За уметност веома плодоносан период међуратне авангарде као и интердисциплинарна комуникација актера и дела делотворно организованих око институције Баухауса, најближе су одреднице за формалне узоре Дим Тим-а као и за могућу пластичку апропријацију елемената.
Чистећи савремене визуелне светове од вишка бесмисла, Дим Тим већ тринаест година своја дела своди на елементарну тишину и снагу симбола, чисти говор линије, боје и предмета, а савременим језиком унапређује класичне вредности геометрије која, у синтези са новим изразом, сеже до Платона и Еуклида“.
Уметничка колаборативна група Дим Тим
Данијела Мршуља Васић (1979) и Миленко Васић (1952) визуелни су умјетници који од 2011. године спајају своје поетике и искуства у Уметничку колаборативну групу Дим Тим и стварају у различитим медијима.
Реализовали су деветнаест самосталних изложби, учествовали у двадесет седам групних изложби и извели неколико скулптура у јавном простору. Своје слике су користили као мотиве за тридесет два мурала већих димензија изведених од Швајцарске до Вијетнама.
Дjелујући у различитим медијима, Дим Тим на нов начин доводи у жижу свог интересовања класичне поставке ликовне умјетности, као што су репетиција, акценат, конструкција композиције, геометрија слике и психолошко дејство симбола.
У својој умјетничкој пракси Дим Тим коментарише нове односе и понашање у модерним агломерацијама, анализира отуђење, тражи алтернативне јавне просторе за излагање различитих умјетничких пракси и промовише нове умјетничке дискурсе.
Учесници су бројних резиденцијалних програма и умјетничких колонија, а њихови радови се налазе у јавним и приватним умјетничким колекцијама у земљи и иностранству. Награђивани су више пута. Живе и раде у Београду.