У Салону Банаа Тисе Милосављевића 24.октобра (четвртак) 2024. године у 19.00 часова биће отворена изложба РИБА академске сликарке КАТАРИНЕ АЋИМОВИЋ.
Академска сликарка Катарина Аћимовић о концету свог рада:
Умјетнички рад је представљен кроз повезивање, преплитање и истраживања породичног наслеђа и позиције жене у свијету умјетности. Почевши од личне приче, од веза, којим се бавила моја мајка, градим ову изложбу постављајући питања о значају наслеђа у њеном стваралаштву, о томе шта вез представља у савременој умјетности, улазећи и у домен питања позиције жене у умјетничком свијету.
Вез, дуго времена перципиран као женски занат, простор женске разоноде, временом постаје дио умјетничког израза, нашавши своје мјесто и у стваралаштву многих савремених умјетница. Путем женског наслеђа, представљајући свој умјетнички рад кроз вез, надограђујем свој умјетнички изражај премјештајући умјетност у простор, у виду таписерије.
Постављајући полазиште свог умјетничког рада у оквир породичног наслеђа, почевши од мотива рибе, који за мене представља симбол жене, своја умјетничка истраживања даље артикулишем и изражавам користећи цртеж, сликарство и инсталацију. Хеклање, као главна инспирација, у мом случају је отргнут из традиционалног оквира, и представљам га у новом свјетлу, обогаћено сопственим сензибилитетом и умјетничком визијом.
Користећи различите ликовне изразе, поигравам се са могућностима које нам такав вид умјетничког наслеђа пружа, испитујући његове могућности кроз различите медије, деконструишући и његово традиционално поимање, истовремено обогаћујући свој умјетнички израз.
Као посвета мајци и уједно посебна цјелина изложбе, издваја се рад „Ревитализација“, настао од мајчиних хекли, од којих стварам нови умјетнички рад-блејзер. Овим радом излазим и из властитих умјетничких оквира, стварајући одјевни предмет, чим овај умјетнички експеримент уводи у поље моде, али задржавајући се на питању утицаја традиције на савремено визуелно стваралаштво.
Свој примјер користим као студију случаја за преиспитивање улоге традиције у умјетности, а избравши хеклање, својеврсан женски занат као основно полазиште, спроводим и питање улоге жена и њихов допринос свијету умјетности.
КАТАРИНА АЋИМОВИЋ је рођена 1999. у Зворнику. Средњу Економску школу завршила је у Лозници 2018. године. Дипломирала је у класи професорице Јелене Каришик, на смјеру Сликарство на Академији умјетности Универзитета у Бањој Луци 2022. године. Године 2023. Завршила је мастер студије у класи професорице Биљане Ђурђевић, на смјеру Сликарство на Факултету ликовних уметности у Београду.
Добитница је многобројних награда, једна од значајних, 2022. године награда Музеја савремене умјетности Републике Српске за најбоље радове на Годишњој изложби радова студената Академије умјетности Универзитета у Бањој Луци. Године 2022. награда Музеја Семберије за најбољи рад на 14. бијељинском бијеналу у Бијељини.
Године2021. одржала је двије радионице веза на Академији умјетности Универзитета у Бањој Луци, док је 2023. године положила први ниво традиционалног веза код професорице др ум Вере Марковић. Учесница на многобројним колективним изложбама у Федерацији, Босни и Херцеговини. Имала је осам самосталних изложби. И тренутно је наставник Ликовне културе у Основној школи „Вук Караџић”.