У Каменој кући тврђаве Кастел 20. септембра (петак) 2024. године у 19.00 часова биће отворена изложба ПРОСТОРИ САВРШЕНЕ ПЛАСТИКЕ аутора МАТЕЈЕ ГАЛИЋ и ЖЕЉКА КОРЕНА из Мостара.
У нашој визији простор галерије представља дио постава, односно галерија је алегорија простора у којем егзистирају наша велика животна остварења. Улазак у галерију претпоставља искуство уласка у простор очекивања, а посјетитељ тиме постаје дијелом концепта те сваким новим покретом излази из постојећег оквира. Пред проматрачем се отварају грациозне и фрагилне конструкције, метални лабиринти бојани сигналним бојама; атрактивни облици савршене пластике који представљају highlight monument, транзицију и териториј. Галеријско свјетло усмјерено је како би осигурало сјене инсталација према новом тамнијем простору галерије у којем су изложене слике. Прва поставка упућује на асоцијације опћеприхваћеног простора и баца сјену која упућује према унутарњем путовању. На зидовима галерије отварају се велики формати у облику наративно повезаних полиптиха. Постојимо на граници двају простора и проматрамо онај метафизички у којем се појављује асоцијација на стварни простор у којем смо постојали, меморија на облике којима смо окружени у стварном животу.
У простору галерије слави се умјетност: чин, продукт и продукција као контраакција потреби капитализма за савршеним продуктом. Учимо о скулптури, сликарству, покрету и филозофији постојања. Указујемо на потребу експанзије у умјетничком стваралаштву у односу на потребу конзумеризма за усклађивањем умјетности у особне просторе.
Ана Цлерц
Чудновате геометријске конструкције и простори у којима се догађа игра свијетла и сјене тек су неке од повезница које радове Матеје Галић и Жељка Корена сврставају под заједнички ликовни називник. Галићева и Корен су двоје сувремених босанскохерцеговачких умјетника које веже сензибилитет према надреалистичком изражавању у којем геометријске форме и објекти могу попримити различита или пак потпуно изгубити значења. Кориштењем грађевних материјала које ослобађа од њихове намјене Галићева ствара просторне инсталације које својом ироничном неупорабљивошћу у себи носе дашак дадаистичког апсурда. Корен на својим сликама испуња пејзаже геометријским структурама понегдје их надопуњујући минијатурним људским фигурама откривајући лирски, готово магични карактер сродног ликовног израза.
Поставка започиње инсталацијама, а завршава сликама чиме посјетитељ испрва цијелим бићем зарања у умјетничко дјело постајући његовом саставницом да би потом гледајући слике које попут прозора откривају надреалне пејзаже завирио у сличан, али другачији свијет којег Корен домишљато конструира.
Дјела Матеје Галић и Жељка Корена творе цјелину у којој се надопуњавају волумен и илузија волумена, отворени и затворени простор, екстеријер и интеријер чиме је створена ликовна симбиоза у којој се радови међусобно не надмећу за позорност већ комплиментирају међусобне квалитете.
Јуре Папоња
Матеја Галић рођена је 1986. године у Мостару. Магистрирала је кипарство на Академији ликовних умјетности на Широком Бријегу 2010. године у класи професора Стјепана Скоке. Излагала је на већем броју скупних те је до сада приредила 6 самосталних изложби у Босни и Херцеговини и Хрватској. Ауторица је двију јавних скулптура. Галићева живи и ствара у Широком Бријегу гдје је и запослена као доцент на одсјеку кипарства на Академији ликовних умјетности Свеучилишта у Мостару.
Жељко Корен рођен је 1983 . године у Мостару. Дипломирао је сликарство на Академији ликовних умјетности на Широком Бријегу 2007. године у класи проф. Антуна Бориса Шваљека, а двије године касније завршава послиједипломски студиј „Ars Sacra” под водством проф. Анте Кајинића. Излагао је на великом броју скупних те је до сада приредио 19 самосталних изложби. Радови му се налазе у фундусу Умјетничке галерије Босне и Херцеговине, Хрватског дома Херцег Стјепан Косача , Фрањевачког музеја и галерије Широки Бријег и Фондације за музичке, сценске и ликовне умјетности у Сарајеву. Био је водитељ мостарске галерије Рондо у периоду од 2016. до 2018. године. Живи и ради у Мостару.